BiH jedina zemlja u okruženju gdje se nije intervenisalo na rastuće cijene goriva

22.10.2022. - Aktuelno

Priče o privremenom ukidanju akciza na gorivo ostale su mrtvo slovo na papiru.

Sve apelacije za uvođenje ove mjere, kako bi se amortizovali skokovi cijena nafte na berzama, nadležnima su poslužili samo za obećanja u izbornoj kampanji. I to, ispostavilo se, prazna! Jer već u dvije sjednice BH parlamentaraca nije bilo kvoruma.

Ukidanjem akciza dizel bi pojeftinio 35 feninga, a benzin 41 fening

“Za ublažavanje rasta cijena goriva na pumpama do sada nije izdvojen ni fening,uprkos rekordnim prihodima od poreza. Mi i dalje ostajemo pri stavu da akcize treba ukinuti na 6 mjeseci”, potvrdili su nam u Vanjskotrgovinskoj komori BiH.

Neizvjesna sjetva

Poskupljenje goriva dovelo je do novih problema u ionako otežanoj poljoprivrednoj proizvodnji.Velika jesenja sjetva je na pragu, a ratari u najvećoj bh. žitnici sjetvu hljebnog žita dočekuju u neizvjesnosti: hoće li ove godine moći ispuniti plan proizvodnje?

“Ja nisam siguran da ću zasijati koliko sam planirao.Pogledajte, sjemenska pšenica je 300 maraka. Cijene goriva lete u nebo. Iako nam resorno ministarstvo izađe u susret sa regresiranim gorivom, to je opet velika stavka. Uz sva poskupljenja,mene jesenja sjetva izađe 5.000 maraka po hektaru ,a kada dođe otkup prodajemo po mizernim cijenama. Proizvodnja se više ne isplati”, kaže Slaviša Dobrojević poljoprivredni proizvođač iz Semberije.

Problem plasmana i nekontrolisnaog uvoza domaće je  proizvođače doveo na rub egzistencije. 

“Pogledajte, uvozi se sve i svašta, a mi naše ne možemo prodati. Dobijemo šansu tek kada se napravi malo prostora na tržištu, ali tada nas ucjenjuju i nude nam mizerne cijene za otkup naše,domaće robe. Tada smo primorani da prodamo. Ovo više ne vodi nikuda. Pogledajte po Semberiji,sve je više njiva zaraslih u korov, ljudi nemaju računice da siju”, kaže Savo Bakajlić predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača Semberije i Majevice.

I dok su otkupne cijene niske niske za proizvođače, građani na tržnicama kupuju “na komad” i grame. 

“Skupo je, posebno za nas penzionere. Ja sa penzijom od 410 maraka dok kupim lijekove i platim račune, šta mogu kupiti?”, kaže Pero Dragojlović penzioner koga smo ovog jutra zatekli na bijeljinskoj Zelenoj pijaci.

Da su cijene visoke,a osnovne namirnice mnogima nedostupne, potvrdili su nam i trgovci, koji kažu da se ni sa kvalitetom sezonskog povrća i voća ne mogu pohvaliti.

“Sada je ponuda bogata, ali kvalitet loš. A cijene astronomske. Evo, na primjer, paprika “roga” nije baš dobrog kvaliteta a cijena joj je oko 3 marke. Bijela paprika je tu i tamo, ali ona se sad dosta kupuje. Sve više građana mi dolazi da kupi “na komad” i samo koliko im je potrebno za današnji ručak.”, kaže Olivija Trifković trgovac na bijeljinskoj Zelenoj pijaci.

 

Moguća nestašica?

Pored stalnih poskupljenja građani strahuju i od nestašice mlijeka i mesa. Farmeri upozoravaju na tešku situaciju.

“Sve je teže proizvesti, kada rasprodam ovo što imam, ne vjerujem da ću zanoviti broj grla na farmama. Hrane nemamo dovoljno, ove godine suša je uništila kukuruz, a cijena stočne hrane na tržištu je preskupa”, kaže Mile Marinković farmer iz Semberije.

Tržište je nestabilno,poručuju mesoprerađivači.U jednom momentu dođe do tržišnih viškova,a već u sledećem do nestašice robe na tržištu. 

“Hrana je skupa, cijene eskaliraju. Nelojalna je konkurencija, naši proizvođači ne mogu da budu konkurentni cijeni uvoznog mesa. Hrana za stoku je skupa i to je sve što na tržištu diktira i uslove proizvodnje i cijene otkupa. Uglavnom, vlada jedno nestabilno stanje, nema kontinuiteta ni u proizvodnji ni u cijeni”, kaže Milenko Zupur vlasnik mesne industrije “Globus” iz Bijeljine.

Poskupljenja svakodnevna

Iz bijeljinskog Udruženja potrošača navode da su cijene sezonskog povrća i voća više od 10 do 30 % nego u istom periodu prošle godine. 

“Poskupljenja su svakodnevna. Građanima je sa mjesečnim primanjima sve teže da isprate ovakve skokove”, kažu u Udruženju potrošača “Zvono”iz Bijeljine.

Analitičari: Predstoji nam vrijeme duboke krize

I dok su poskupljenja svakodnevna, prosječna neto plata u BiH, prema zvaničnim podacima, za poslednjih 10 godina porasla je za svega 270 KM.

“Inflacija je kliznula na sve strane,a vlasti  i pozicija i opozicija i dalje nam “mažu oči” da je ovo privremeno.Inflacija se smiruje robom. A mi roba nemamo. Naša inflacija je uvozna,naročito u hrani, a kod nas je deficit u uvozu hrane jednak našoj proizvodnji. Svoje proizvodnje nemamo, a nemamo ni robnih rezervi. Ekonomisti strahuju da bi ova kriza mogla biti veća nego ona iz ‘33. godine”, kaže Aleksa Milojević ekonomski analitičar.

“Cijena uvoznih roba će naglo da skoči,a mi smo potpuno nepripremljeni”, tvrdi Milojević i dodaje:

“Ovaj narod je siromašan a nema nikakvui zaštitu države. Naše vlasti nemaju mjere kojima bi odgovorili na sve ove izazove. A mogli bi, da hoće. Pa evo, pogledajte, vlast neće da se odrekne akciza na gorivo”,kaže Milojević.

Prema podacima Agencije za statistiku, svaka peta osoba u našoj zemlji živi ispod linije siromaštva. Zbog teške ekonomske situacije broj zahtjeva korisnika u javnim kuhinjama svakodnevno se povećava.

 

Bijeljina.com