Zanemarena radnička prava u civilnom sektoru

29.10.2024. - Aktuelno

“Tema radničkih prava često se zanemaruje, iako je u BiH registrovano više od 20.000 aktivnih organizacija, samo oko 7.000 zaposlenih ima formalne ugovore o radu”, kazala je Aida Daguda, direktorica CPCD.

U organizaciji Centra za promociju civilnog društva (CPCD), danas je u Banjaluci razgovarano o radničkim pravima u civilnom sektoru, koji je okupio brojne predstavnike nevladinih organizacija i aktiviste.

“Mnogi radnici u civilnom sektoru rade na osnovu ugovora o djelu ili volontiraju, što dodatno otežava stanje prava zaposlenih, jer Zavod za statistiku vodi evidenciju samo za zaposlene s formalnim ugovorima”, kazala je Daguda.

Daguda je naglasila da cilj ovog događaja nije nužno postizanje konkretnih rezultata, već otvaranje dijaloga i istraživanje preporuka za rješavanje problema.

“Drago nam je da je Olof Palme centar prepoznao važnost ove teme i podržao nas u organizaciji, jer oni već dugo rade na pitanjima socijalnog dijaloga i prava zaposlenih”,dodala je Daguda.

Kako je kazala, jedan od ključnih fokusa diskusije bio je položaj žena, koje su često u ranjivijem položaju kada su u pitanju ljudska i radnička prava zbog specifičnih društvenih uloga i očekivanja.

Aleksandar Žolja, direktor Helsinškog parlamenta građana Banjaluka, upozorio je na brojne prepreke s kojima se civilno društvo suočava u BiH.

Prema njegovim riječima, civilni sektor je zanemaren u državnim politikama, a nedostatak strategije za razvoj poticajnog civilnog društva dodatno otežava situaciju. Poreske politike ne omogućavaju veće finansiranje organizacija iz budžeta, koji su često netransparentni.

Žolja je naglasio da su prava radnika i sindikalno organizovanje u civilnom sektoru još uvijek u začetku. Većina organizacija ima ispod pet zaposlenih, a mnoge se suočavaju s problemima zbog nedostatka stabilnosti i kontinuiteta.

“Danas ćemo imati zanimljivu raspravu o umrežavanju u civilnom društvu, a možda bismo mogli osnovati veliki sindikat koji bi zagovarao prava radnika prema državi, poslodavcima idonatorima”,rekao je Žolja.

Naime, istraživanje, koje je CPCD proveo sa partnerima iz Balkanske mreže za razvoj civilnog društva, pokazuje da zaposleni u civilnom sektoru zakonski imaju jednaka prava kao i radnici u drugim sektorima, ali se suočavaju s mnogim izazovima. Mnogi rade volonterski ili na osnovu ugovora o djelu, a često su izloženi mobingu, sagorijevanju (burnout) i diskriminaciji.

Osim toga, banke odbijaju kreditirati radnike, smatrajući nevladine organizacije “rizičnim”poslodavcima.

Kako oni navode, cilj ove diskusije je okupiti predstavnike nevladinih organizacija, aktiviste i sve zainteresovane kako bi se zajednički pronašla rješenja za poboljšanje radnih uslova i stvaranje podsticajnog okruženja za rad. U okviru diskusije razmatraće se i komparativna analiza sa stanjem u regiji Zapadnog Balkana, što bi moglo pomoći u formulaciji konkretnih prijedloga za zagovaračke kampanje u cilju unapređenja prava radnika u civilnom sektoru.

Izvor: Nezavisne