Na događaju „Revitalizacija lokalnih zajednica“ u Banjaluci, istaknuto je da je projekat „Jačanje uloge mjesnih zajednica u Bosni i Hercegovini“ donio značajne rezultate kroz uspostavljanje revitaliziranih društvenih centara i niz inicijativa u mjesnim zajednicama. U modernizovanim prostorijama u Petrićevcu sada aktivno učestvuju mladi, stariji i penzioneri, a kroz projekat je omogućena kontinuirana edukacija zaposlenih i savjeta mjesnih zajednica.
Milada Šukalo, savjetnica gradonačelnika Banje Luke, naglasila je da ovakvi projekti često ne dobijaju zasluženu pažnju, ali su ključni pokretači promjena. Projekat, finansiran od strane Vlade Švicarske i Švedske, provodi UNDP u BiH, a cilj mu je aktivno uključivanje građana u javni život, povećanje njihove demokratske odgovornosti i podsticanje lokalnog razvoja.
Snežana Kanostrevac-Cvijetić iz Ambasade Švicarske u BiH istakla je da je projekat razvio metodologiju koja omogućava građanima da kroz forume direktno kandiduju prioritete za svoje zajednice. Također, društveni centri otvoreni kroz projekat postali su središta društvenih i kulturnih aktivnosti, opremljeni namještajem i kompjuterskom opremom, te služe kao platforme za edukaciju i saradnju.
Skoro pola opština, općina i gradova u Bosni je prošlo kroz naš projekat i ojačalo svoje kapacitete i možemo reći da su mjesne zajednice istinski osnažene i postale istinski zagovornici, pokretači promjena i podigli kvalitetu života građana u svojim lokalnim zajednicama. Kada pogledamo u protekli period od osam godina moramo reći da su to naši društveni centri. To su mjesta okupljanja, mjesta života koja su ranije često bila mračna i vlažna, a mi smo pomogli da se one obnove i popune sadržajima, da se ljudi koji u njima borave osnaže i steknu nova znanja i vještine i da su to sada mnogo strukturno opremljenija, ali i sadržajem bogatija mjesta. Drugi naš rezultat su forumi građana. Građani su i do sada pokušavali naći razne mehanizme učešća u procesima donošenja odluka, međutim nisu uvijek bila to sretna rješenja. Mjesne zajednice i forumi građana koji smo mi pomogli da se uvede su mehanizmi koji pomažu građanima da ispolje prave potrebe, da se konsultuju sa svojim zajednicama i da na pravi način zagovaraju realizaciju projekata prema svojim jedinicama lokalne samouprave.Treći veliki rezultat su naši projekti. Preko 10 miliona maraka je uloženo u infrastrukturnene male projekte, koji su poboljšali život građana u lokalnim zajednicama. Posebno ovdje treba istaći male i ruralne zajednice, gdje ona jedna uložena marka nešto malo više nego u nekom većem gradu. Bezbroj je vrtića, škola, dječijih igrališta, vodovoda, bunara koje smo mi pomogli da profunkcionišu i da građani imaju bolji kvalitet života, naglasio je projektni menažer UNDP-a Nasir Nalic i zaključio da UNDP planira i dalje raditi sa mjesnim zajednicama i jedinicama lokalne samouprave i podržavati ih i u budućnosti uz pomoć partnera.
Projekat „Jačanje uloge mjesnih zajednica“ implementira se u 41 opštini i gradu, obuhvatajući 199 mjesnih zajednica širom BiH. Tokom događaja u Banjoj Luci, predstavljeni su rezultati druge faze projekta, koja se fokusira na širenje uspješnih modela mjesnih zajednica, uz bogat kulturni program koji je doprinio jačanju zajedništva.
Više o projektu na www.mjesnazajednica.ba
Banjaluka.com