U trku za indekse polaganjem prijemnog ispita na fakultetima banjalučkog Univerziteta u prvom upisnom roku danas je krenulo oko 2.060 studenata, te je tako, u odnosu na lani, zainteresovanost za studiranje na ovom univerzitetu u blagom porastu.
Fakultet bezbjednosnih nauka, Elektrotehnički, Pravni, kao i Arhitektonsko-geodetsko-građevinski fakultet samo su neke od visokoškolskih obrazovnih ustanova koje su i ove godine bile magnet za buduće studente.
Dario Stanković, viši stručni saradnik za odnose sa javnošću banjalučkog Univerziteta, istakao je za “Nezavisne novine” da je veliko interesovanje iskazano i za psihologiju na Filozofskom fakultetu, kao i Akademiju umjetnosti.
“Prijemni ispit u prvom upisnom roku na Univerzitetu u Banjaluci polagalo je oko 2.060 kandidata, što je blagi porast u odnosu na godinu dana ranije. Porast interesovanja u prvom upisnom roku u odnosu na prošlogodišnji upisni rok je i na Poljoprivrednom fakultetu i na Rudarskom fakultetu”, naveo je Stanković za “Nezavisne novine”.
Prema njegovim riječima, zbog složenosti, prijemni ispiti nešto duže traju na Akademiji umjetnosti i Fakultetu bezbjednosnih nauka.
Rekordan broj kandidata ove godine ima Akademija umjetnosti banjalučkog Univerziteta, a prema riječima dekanice Dragane Purković Macan, za školovanje na ovoj visokoškolskoj ustanovi interesovanje je izrazilo 156 budućih brucoša, što je više nego što mogu primiti.
“Jako smo zadovoljni. Najveća zainteresovanost je na smjeru Gluma i Grafički dizajn, a zadovoljni smo zaista kako je to i na ostalim studijskim programima”, istakla je Purković Macan za “Nezavisne novine”.
Od jeseni i nove akademske godine, na Akademiji umjetnosti biće i novi smjerovi, a to su Dizajn zvuka i Dizajn enterijera u saradnji sa AGGF-om, a kako navodi Purković Macan, i za ove smjerove je velika zainteresovanost.
Za šest studijskih programa na Filozofskom fakultetu u Banjaluci prijavila su se 194 kandidata, a kako ističu sa ovog fakulteta za “Nezavisne novine”, zadovoljni su odzivom, iako bi on, za neke smjerove, mogao biti i bolji.
“Najveće interesovanje, već tradicionalno, bilo je za psihologiju. Tu smo imali dva i po puta više prijavljenih nego što se prima. Takođe, studijski program predškolsko vaspitanje je praktično popunjen već u prvom roku, a slična je stvar i sa učiteljskim studijskim programom. Očekujemo da će u drugom upisnom roku biti popunjen i studijski program pedagogija. Nešto manja zainteresovanost je za istoriju i filozofiju, posebno za filozofiju, i to je očigledno posljedica činjenice da je filozofija, prije svega iz naših škola, ali i drugih javnih ustanova, maltene izbačena, da je veoma malo prisutna”, istakao je Srđan Dušanić, dekan ovog fakulteta, dodajući da to utiče na zainteresovanost studenata za taj studij.
Kako je naveo, društvo treba da vidi šta učiniti sa društveno-humanističkim naukama, jer smatra da bi bilo katastrofalno kada bi one nestale.
“Jedno društvo ne može da počiva samo na komercijalnim smjerovima. Uvijek su postojali i mudraci i književnici, i umjetnici i filozofi, i svaka država bez tih struka je praktično prazna ljuštura”, rekao je Dušanić i dodao da bi ta zanimanja, na neki način, trebalo da budu zaštićena.
Zoran Đurić, dekan Elektrotehničkog fakulteta, istakao je za “Nezavisne novine” da je interesovanje na prijemnom ispitu bilo veliko, što je bilo i očekivano.
“Najveće interesovanje je bilo za računarstvo i informatiku, ali vjerovatno ćemo popuniti sva tri studijska programa. Ako ne sva, onda ogromnu većinu slobodnih mjesta”, istakao je Đurić, dodajući da planiraju upisati 226 studenata.
Inače, znanje će na banjalučkom Medicinskom fakultetu i u narednoj godini sticati studenti iz inostranstva, a polaganje prijemnog biće održano u online formatu 3. jula.
Fakulteti koji ne popune sva mjesta koja su predviđena konkursom organizovaće i drugi upisni rok, koji će biti održan 2. septembra, dok će na Akademiji umjetnosti prijemni ispit u drugom roku trajati od 2. do 6. septembra.