Dok entitetske poreske uprave u BiH tvrde da je promet preko fiskalnih kasa 31. januara, na dan bojkota, povećan u odnosu na dan ranije, ali i u odnosu na prethodni petak, borci za prava potrošača tvrde da situacija sa terena pokazuje da je akcija uspjela i da taj vid borbe za niže cijene treba nastaviti.
U međuvremenu, nadležni na svim nivoima vlasti u BiH ne predlažu rješenja koja bi trajno i u očekivanom obimu riješila probleme koji muče građane.
Recimo, kada je o Republici Srpskoj riječ, najavljene su intenzivne inspekcijske kontrole u svim trgovinama na veliko i malo, a s ciljem, kako se navodi, analize i utvrđivanja visine marži, kao i formiranja cijena.
Problem je, međutim, u tome što uredba o ograničenju marži na prehrambene proizvode više uopšte nije na snazi, a na spisku gdje su one ograničene sada se nalazi samo gorivo, te je, uz naftne derivate, određena maksimalna maloprodajna cijena bijelog hljeba težine 600 grama, proizvedenog od brašna TIP 500, koji može koštati do 1,9 KM.
I tu se spisak završava, što znači da su inspektorima u Srpskoj vezane ruke, dok su potrošači prepušteni apetitima onih koji na njima zarađuju.
U Vladi FBiH je, sa druge strane, juče održan sastanak povodom bojkota kupovine, kako bi se iznašlo rješenje i pokušale sniziti cijene u trgovinama. Kako je kazao federalni ministar trgovine Amir Hasičević, jedan od zaključaka jeste da će biti nastavljena akcija “Zaključane cijene”.
Istovremeno, bojkot bilježi rezultate u zemljama regiona. U Hrvatskoj, gdje je izbjegavanje trgovina organizovano dva petka zaredom, epilog je sljedeći: sniženja je najavilo više trgovačkih lanaca, dok su pojedini poručili dobavljačima – vratite cijene na nivo od 31. decembra prošle godine.
“Nastavljamo sa bojkotom i mi”, poručuje Suad Đozić iz neformalne grupe građana “BOJkot.ba”, koji je precizirao da se to odnosi na 7. i 8. februar, tj. naredni petak i subotu, a za preostale dane do tada preporučuje redukovanje kupovine na 50 odsto.
Đozić, u izjavi za “Nezavisne novine”, kaže da ne vjeruje podacima poreskih uprava, jer su informacije sa terena, tvrdi, pokazale sasvim drugačije stanje.
“To je kao kada odete i glasate za neku stranku, a onda kažu da je za tu stranku bilo nula glasova. A vi glasali. Za svaki pojedinačno objekat može da se izlista poseban promet za petak, a ne da nam daju sve skupa i zamaskiraju. Idu sa polovičnom informacijom, vlast je umiješana u sve ove marže. Žive od toga. Ja znam da čovjek ima stan gdje je prozor okrenut ka ulazu marketa. Nema nijednog auta parkiranog”, kaže Đozić, komentarišući ono što se dešavalo u petak.
Saopštenja poreskih uprava komentarisao je i Admir Arnautović, predsjednik Udruženja kluba potrošača srednje Bosne Travnik, koji ističe da moramo znati da to nisu podaci koji pokazuju promet samo na fiskalnim kasama u trgovačkim centrima, nego su puno širi, pa ne možemo govoriti o tome da li je bojkot uspio ili nije.
“Ovdje ulazi promet koji je trgovina ostvarila s veletrgovinom, veletrgovine sa svojim dobavljačima, kupovine, recimo, automobila, namještaja, tehnike, ali i činjenica da dosta preduzeća knjiži svoje fakture iz tog mjeseca upravo zadnjeg dana u mjesecu. Sa druge strane, sve fotografije i video-snimci iz trgovačkih centara prikazuju potpuno drugačije stanje – građani su se uveliko odazvali pozivu i trgovine su bile više nego poluprazne”, rekao je Arnautović za “Nezavisne novine”.
Prema njegovim riječima, kako su ranije i najavljivali – jednodnevni bojkot ne može dati prave rezultate, a još manje dugoročno utucati na cijene tako da je već najavljen novi bojkot za ovaj petak i subotu.
“Ponovo pozivam građane da mu se maksimalno odazovu i da u skladu s tim planiraju svoje kupovine. Ali, ono što je već primjetno jeste da su i potrošače vlade shvatile ozbiljnije i da se već počelo ozbiljno razgovarati o mjerama koje one mogu poduzeti kako bi se olakšao položaj ogromne većine građana BiH koji se bore da sastave kraj s krajem”, naveo je Arnautović.
Dvoje djece u inostranstvu ima Jovan Vasilić, predsjednik Udruženja potrošača “Zvono” Bijeljina – kćerku u Njemačkoj, a sina u Austriji.
“Tamo su jeftiniji njihovi proizvodi, a i ovi koje naši izvoze. Neke stvari mi stalno donose djeca izvana, ovdje ih ne kupujem, jer su bezobrazno skupe”, kaže Vasilić za “Nezavisne novine”.
Njegovo domaćinstvo takođe podržava nastavak bojkota, najavljen za petak i subotu.
“Svakako. Oboje smo penzioneri, vodimo računa, ne može se čovjek razbacivati”, poručuje Vasilić.
On smatra da i te kako ima trgovaca koji “love u mutnom”.
“Meni je jedan od šefova velikog lanca rekao: “Oni nama mogu da skinu maržu skroz na hljebu, ali zato na drugom možemo uzeti 500 odsto””, prisjeća se Vasilić.
Iz Poreske uprave Republike Srpske su za “Nezavisne” rekli da je ukupan evidentirani promet preko fiskalnih kasa u Srpskoj 30. januara 2025. godine iznosio 42,5 miliona KM, dok je 31. januara 2025. godine iznosio 59,3 miliona KM.
Prema službenim podacima Poreske uprave Federacije BiH, na dan bojkota, odnosno 31. januara, na području FBiH evidentiran je ukupan promet od 251.568.163,61 KM.
“Promet trgovina na području Federacije BiH iznosio je ukupno 101.908.646,82 KM”, naveli su iz Poreske uprave FBiH za “Nezavisne novine”.
Kako su dodali, dan ranije, odnosno 30. januara, na području Federacije BiH evidentiran je ukupan promet u iznosu 199.668.251,12 KM, a promet trgovina na području Federacije BiH iznosio je ukupno 101.538.760,53 KM.
Dok potrošači u BiH čekaju da konačno počne pad cijena, u regionu, gdje je takođe bojkot top tema, pomaka i te kako ima. Tako je bojkot pet najvećih trgovinskih lanaca u Crnoj Gori u petak, 31. januara, smanjio promet za 56,14 odsto, u odnosu na petak, 24. januar, a to je potvrđeno iz tamošnje poreske uprave.
Prema podacima Poreske uprave Hrvatske, ukupan broj računa izdatih u trgovini na malo u petak, 31. januara, u odnosu na 17. januar, kada nije bilo bojkota, bio je manji za 32 odsto, a iznos za čak 44 procenta. Na pomolu je i direktan epilog: sniženja je najavilo više trgovačkih lanaca u Hrvatskoj.
Štaviše, objavljeno je i pismo uprave jednog trgovačkog lanca za dobavljače u kojem piše da ne prihvataju najavljena poskupljenja te da očekuju da nove cijene vrate na nivo od 31. decembra prošle godine.
Sa Hrvatskom i Crnom Gorom se niz ne završava, već je osam najvećih trgovačkih lanaca u Sjevernoj Makedoniji, na dan bojkota, imalo pad prometa od 46,59 odsto u poređenju s prethodnim petkom.
Za Srbiju, do zaključenja ovog broja “Nezavisnih novina”, podaci nisu objavljeni, ali je Udruženje potrošača “Efektiva” iz Srbije najavilo mogućnost da će pozvati potrošače na novi bojkot, ovog puta sa dužim trajanjem.