Na sastanku poljoprivrednih proizvođača i mlinoprerađivača semberske regije, koji je jutros održan u Gradskoj upravi Bijeljina, istaknuto je da ovogodišnji prinos pšenice, sudeći po prvim procjenama, iznosi oko 5,5 tona po hektaru. Proizvođači pšenice traže otkupnu cijenu od 43 feninga po kilogramu.
Savo Bakajlić, predsjednik Udruženja poljoprivrednika sela Semberije i Majevice izjavio je nakon sastanka u Gradskoj upravi da žetva pšenice u Semberiji uveliko traje, te da je prinos i kvalitet pšenice dobar.
“Mi tražimo otkupnu cijenu pšenice od 43 feninga po kilogramu, jer bismo u tom slučaju pokrili troškove proizvodnje. Naravno, očekujemo stav mlinara i pekara, kada je riječ o cijeni hljeba. Uočeno je da je jesenas zasijano za dvadeset do 30 odsto manje pšenice, nego što je to bilo slučaj sa ranijim periodom. Ljudi se plaše, nakon što su dvije godine bilježili gubitak u proizvodnji, da ponovo ne dođu u takvu situaciju. Još ćemo razgovarati o ovoj temi. Trenutno danonoćno radimo na njivama. Pšenicu moramo požnjeti i skloniti s njiva. Najmanji je problem da se sjedne i razgovara. Semberija je najveća žitnica Republike Srpske i očekujemo razumijevanje nadležnih u tom pogledu. Podsticaji za pšenicu od 500 KM po hektaru još uvijek nisu isplaćeni. Žetva će biti završena u narednih pet dana. Građani trenutno hljeb plaćaju dvije KM za veknu, niko ne priča o gramaži, a na cijenu pšenice od 43 feninga hljeb bi trebalo da košta 1,20 KM”, istakao je Bakajlić, naglasivši da će ceh na kraju plaćati grašani.
Bakajlić kaže da da su semberska sela prazna, te da je poljoprivredna proizvodnja u velikoj mjeri ugrožena.
Gradonačelnik Bijeljine Ljubiša Petrović izjavio je nakon sastanka sa mlinoprerađivačima i predstavnicima poljoprivrednih udruženja da nadležna ministarstva nisu iznijela svoj zvaničan stav o otkupnoj cijeni pšenice.
“Otkupnu cijenu pšenice trebalo je usaglasiti i donijeti zajednički stav o otkupnoj cijeni hljebnog žita. Žetva je počela desetak dana ranije od uobičajenih rokova i u narednih pet dana bi mogla biti završena. Danas smo čuli zahtjev o otkupnoj cijeni od 43 feninga po kilogramu. Jedan mlinoprerađivač je iznio stav o pet feninga manjoj otkupnoj cijeni. Rješenje je negdje na sredini. Dugoročno rješenje leži u formiranju Robnih rezervi. Grad će subvencionisati ovogodišnji rod pšenice u iznosu od pet do deset feninga po kilogramu”, istakao je Petrović.
Bijeljina.com