U protekloj godini u oblasti uređenja vodotoka izvršeno je ukupno 107 kontrola, od čega se 13 odnosilo na kontrolu subjekata koji vrše eksploataciju riječnog nanosa na vodotoku Drine, rečeno je portalu InfoBijeljina iz Inspektorata Srpske.
“U dvije kontrole konstatovane su nepravilnosti, pri čemu su izdata dva prekršajna naloga i podnijeta jedna prijava za učinjeno krivično djelo”, naveli su iz Inspektorata.
Kako dodaju, vodna inspekcija može preduzeti mjere samo u slučaju da zatekne lica u vršenju nelegalnih aktivnosti, u suprotnom je potrebno provesti istražne radnje, što je u nadležnost drugih organa.
“Često se događa da u trenutku dolaska na prijavljenu lokaciju inspektori ne zateknu lica u vršenju nezakonitih aktivnosti. Takođe, kada je riječ o eksploataciji iz vodotoka Drine, javljaju se dodatne otežavajuće okolnosti jer imamo situacije gdje se dio površina za eksploataciju nalazi na strani Drine prema Republici Srpskoj, a katastarski pripadaju opštinama Republike Srbije. U ovim slučajevima inspekcija Republike Srpske nema zakonsku mogućnost za postupanje, te o uočenim radnjama obavještavamo nadležne organe Republike Srbije”, naglašavaju iz Inspektorata.
Republička vodna inspekcija trenutno raspolaže sa sedam inspektora koji nadzorom obuhvataju cijelu Republiku Srpsku i vrše inspekcijski nadzor u četiri oblasti: zaštita voda, zaštita od voda, uređenje vodotoka i korišćenje voda.
“Obzirom na ograničene kadrovske resurse, nastojimo ravnomjerno organizovati rad kako bi sve oblasti bile obuhvaćene kontrolom”, kažu iz Inspektorata za InfoBijeljinu.
Kada je riječ o oblasti uređenja vodotoka koja obuhvata poslove dislociranja riječnog nanosa, specifično je to što nije riječ o poslovima koji se obavljaju u objektu koji je uvijek na istoj adresi, već se lokacije mijenjaju, te je, dodaju iz Inspektorata, inspektoru otežano praćenje na kojim lokacijama i parcelama se trenutno vrši dislokacija, kako bi se mogla planirati kontrola.
Republička vodna inspekcija je i prethodne 2022. godine po nalogu Tužilaštva Republike Srpske, u saradnji sa inspektorima Odjeljenja za privredni kriminalitet PU Bijeljina, na lijevoj obali rijeke Drine nizvodno od Pavlovića mosta, grad Bijeljina, vršila kontrolu zakonitosti eksploatacije šljunka.
“Kontrolom je obuhvaćeno više privrednih subjekata i fizičkih lica na raznim lokalitetima nizvodno od Pavlović mosta. Prilikom ove akcije republička vodna inspekcija iskontrolisala je dva pravna i jedno fizičko lice o čemu je obavjestila MUP Republike Srpske, PU Bijeljina radi preduzimanja daljih mjera i radnji”, kažu iz Inspektorata Srpske.
Obzirom na ograničen broj inspektora od značajne pomoći bilo bi, kako dodaju, kada bi građani u većoj mjeri prijavljivali ukoliko posumnjaju na nelegalne radnje na konkretnim lokacijama.
“U prijavama se često navodi da se na određenom vodotoku vrši nelegalna eksploatacija ne navodeći bližu lokaciju, što za posljedicu ima da inspektor provede i po nekoliko sati tražeći predmetnu lokaciju, a obično za to vrijeme lica koja vrše nelegalne radnje saznaju da je inspektor na terenu i udalje se sa vodotoka”, pojašnjavaju iz Inspektorata RS.
Mjere koje inspektor može preduzeti u slučajevima kada utvrdi da subjekat vrši nelegalno dislociranje i vađenja šljunka iz korita rijeka bez vodne saglasnosti, propisane su Zakonom o vodama.
Navedenim zakonom propisano je da će se pravno lice kazniti kaznom u iznosu od 10.000 KM do 30.000 KM ako vrši dislociranje i vađenje materijala iz vodotoka bez prethodno pribavljenog vodopravnog akta. Za odgovorno lice u pravnom licu propisana je kazna od 2.000 KM do 6.000 KM.
“Imajući u vidu da je Zakonom o prekršajima RS propisano da, ako je novčana kazna propisana u rasponu, ovlašćeni organ će prekršajnim nalogom izreći minimum propisane novčane kazne, te vodni inspektor može izreći samo najniže definisane kazne. Takođe, zakonom je definisano ukoliko subjekat plati kaznu u roku od osam dana, plaća polovinu iznosa izrečene kazne. Mišljenja smo da bi povećanje kazni za eksploataciju riječnog nanosa bez pribavljenog vodnog akta doprinijelo suzbijanju nelegalne aktivnosti”, kažu za InfoBijeljinu iz Inspektorata RS.
Izvor:InfoBijeljina