Prvi rezultati obećavaju, tvrdi Mask, ali zabrinutost i dalje postoji.
Nesumnjivo je u pitanju ogroman poduhvat kompanije koja je, nakon testiranja svojih čipova na majmunima, u septembru objavila da je dobila odobrenje da započne testiranje na ljudima, a prvi pacijenti su ljudi koji su izgubili sposobnost korišćenja svojih ekstremiteta.
Iako se još uvijek čekaju detalji o samoj proceduri, poznato je da je izvršena pomoću R1 hirurškog robota, koji je fine niti Telepathy implanta postavio u region mozga koji kontroliše pokrete, a Mask kaže da inicijalni rezultati pokazuju obećavajuću stopu detekcije neuronskih signala.
Telepathy implant će omogućiti pacijentu da kroz posebnu aplikaciju “samo razmišljanjem kontroliše svoj telefon ili računar, a kroz njih će moći da upravlja gotovo svim drugim uređajima”, objašnjava Ilon Mask.
“Zamislite kada bi Stiven Hoking mogao da komunicira brže nego osoba koja brzo kuca ili aukcioner. To je cilj”.
Ipak, mnogi su zabrinuti zbog implantacije čipova u mozak. Dok jedni brinu o hakerima, a drugi o “čipovanju čovječanstva”, bivši zaposleni u kompaniji Neuralink su prethodno javno iznijeli svoju zabrinutost o načinu na koji se testiranje sprovodi.
Kako tvrde bivši zaposleni, ta kompanija je izabrala najrizičniji mogući metod implantacije svojih čipova u ljudski mozak – bušenjem lobanje.