Sandra Senić, vlasnica Tepih servisa za mašinsko pranje i sušenje tepiha u komori “Operi.ba”, za “bijeljina.com”, kaže da joj je puno značio podsticaj, u iznosu od 3.900 KM, koliko je u prošloj godini dobila od Razvojne agencije grada Bijeljina na ime refundacije za nabavku opreme i sredstava za rad.
“Kada u mašine investirate oko 20.000 KM, onda je tih 20 odsto značajan finansijski podstrek. Ovaj posao pokrenula sam u januaru prošle godine.Tepihe su do sada uglavnom prale autopraonice, dok smo mi uložili značajna sredstva za otvaranje profesionalnog servisa za pranje tepiha. Trenutno u servisu radimo kum i ja. On obavlja i poslove dostavljača. Značajnu finansijsku podršku, oko 5.000 KM, ali i edukativnu podršku dobili smo od agencije IMPAKT (Inkubator poslovnih ideja). Permanentno se edukujemo, učimo za poslovanje u novim uslovima”, kaže Sandra Senić.
Mile Stević, izvršni direktor Gradskog preduzetničkog udruženja “Preduzetnik” Bijeljina ističe da je u prošloj godini evidentirano 779 žena preduzetnica, što iznosi oko trećinu ukupno registrovanih preduzetnika.
“Žensko preduzetništvo je trend i treba ga i dalje podržavati. Bijeljina je prošloj godini imala 125 prijavljenih, a 55 odjavljenih zanatskih radnji, što je, takođe, pozitivan pomak, jer smo imali za 70 zanatskih radnji više nego godinu dana ranije. Zanatstvo je tako preuzelo primat u odnosu na trgovinu koja je do prije nekoliko godina unazad bila vodeća djelatnost u Bijeljini. Male trgovine su ustuknule pred tržnim centrima, megamarketima i supermarketima koji imaju puno veći asortiman robe, akcijske ponude i niže cijene artikala. Zanimljivo je i to da se u Bijeljini u posljednje vrijeme sve više otvaraju agencije za intelektualne usluge, jer smo u prošloj godini imali trinaest odjavljenih, a čak 91 prijavljenu agenciju za pružanje intelektualnih usluga. U toj brojci dominiraju agencije za računarsko programiranje, IT sektor, što potvrđuje i to da Bijeljina prati savremene tokove u oblasti preduzetništva”.
Preduzetnicima ne ide na ruku često povećanje cijena goriva, kao i cijena sirovina i repromaterijala, što je uzrokovano svjetskom ekonomskom krizom.
“Svi smo mi s nestrpljenjem iščekivali kraj pandemije, ali nas je nakon toga zapljusnula ukrajinska kriza, tako da niko danas, objektivno, pandemiju i ne pominje. Plašimo se još većih problema, kada su u pitanju cijene goriva i nestašice sirovina. Cijena goriva stvara domino efekat, jer je otežan transport, ali i nabavka repromaterijala. Nadamo se da će nadležni sagledati stanje na tarenu, da će smanjiti akcize na gorivo i konačno uvesti diferenciranu stopu PDV-a. Samo tako se može pružiti konkretna podrška realnom sektoru privređivanja”, ističe Mile Stević.
U Bijeljini je u prošloj godini evidentirano 413 prijavljenih, a 193 stalno odjavljenih radnji, što je predstavljalo povećanje za 220 prijavljenih radnji u odnosu na broj odjavljenih preduzetničkih radnji. U ovom trenutku, prema podacima iz APIF-a, u Bijeljini je registrovano 2.129 poslovnih subjekata.
Bijeljina.com