Marko Glišić, student prve godine Mašinskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci, nedavno je osvojio prvo mjesto na takmičenju za najbolju tehnološku inovaciju, koje organizuje Ministarstvo za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Republike Srpske.
Kako je kazao u razgovoru za “Nezavisne novine”, robotika danas u svijetu postaje nezamjenjiva, tako da bi trebalo više raditi na tome da se razvija u sferama koje služe za spasavanje ljudskih života.
“Generalno, ako možemo imati automatizovane procese i poslove, trebalo bi i u ovakvim sferama i oblastima iskoristiti robotiku što više”, smatra Marko.
Dodaje da mu mnogo znači osvojena nagrada, koja iznosi 10.000 KM, i da je odličan podsticaj da se i dalje nastavi baviti inovacijama.
“Nagrada će mi omogućiti da i dalje radim na razvijanju inovacija i pomaže mi da radim ono što volim, ali je i pokazatelj da moja inovacija ima svoju potražnju i ulogu, kao i da je konkretna i iskoristiva”, priča Marko i dodaje da se radi o daljinski kontrolisanom vozilu za vatrogasne i specijalne svrhe.
Kako kaže, ovo mu nije prva nagrada za inovacije, jer se robotikom zanimao i u srednjoj školi.
“Ideja za ovo vozilo nastala je iz prethodne inovacije, vozila sa kojim sam prošle godine učestvovao na takmičenju ‘Inost mladih’, pod nazivom ‘Multifunkcionalna platforma sa izmjenjivim modulima i alatima’. Tada sam osvojio nagradu za najbolji srednjoškolski tim, i iz tog projekta sam modifikovao naredni prototip, vozilo koje je pobijedilo. Dodao sam mu neke komponente, kao što su rotirajuća glava sa kamerom, gusjenični pogon i razne dodatne senzore, kako bih ga transformisao u vozilo za vatrogasne i specijalne svrhe”, kazao je Marko.
Prema njegovim riječima, vozilo je malih dimenzija, teško oko pet kilograma, što daje mogućnost da većim dronovima bude transportovan na spratove zgrada, razna uzvišenja, koja su vatrogascima nedostupna u tom trenutku.
“Prije nego što je došlo do finala takmičenja snimio sam promo – video u vatrogasnoj stanici i demonstrirao prototip vozila. Nakon toga su mi vatrogasci rekli da oni ne posjeduju ništa slično u svom arsenalu alata i da bi bilo korisno u situacijama gdje imaju radioaktivna zračenja, curenja gasova i drugih štetnih materija. Rekli su da bi im to bilo idealno za izviđanje i inspekciju, jer bi oni bili oslobođeni svakog rizika, a efikasno bi obavljali pretragu”, objašnjava Marko.
Ističe da su nauka i bavljenje inovacijama jednostavno dio njega, jer je još kao dječak volio da rastavlja i sklapa igračke.
“Više to nisu igračke, neko veće interesovanje za robotiku počelo je prije tri godine, dok sam išao u Tehničku školu u Banjaluci, i kada sam prvi put osvojio nagradu za prvo mjesto iz automatike na sajmu ‘Inost mladih’ za rad ‘Maketa tenka za daljinsko upravljanje’, a iz toga je proisteklo sve ostalo što danas radim”, priča Marko.
Ističe da na našim prostorima, iako postoji velika potreba za inovacijama, i dalje je slaba finansijska podrška.
“Ovo je sada još samo prototip, a jedan ovakav proizvod bi koštao od 30.000 do 40.000 maraka, pa samim tim kompanije su skeptične da ulože u ovako nešto, pogotovo jer je to proizvod studenta prve godine fakulteta, tako da godine i iskustvo nisu na mojoj strani”, kazao je Marko i napomenuo da mu je za izradu nagrađenog vozila trebalo dva mjeseca i uložio je oko 600 KM.
“Proces je bio mukotrpan jer sam morao pronalaziti većinu dijelova samostalno, dosta toga sam naručivao i putem interneta, što je otežavalo sam taj proces. Ipak, sve se isplatilo, nagrada je pokrila troškove i ovog vozila i prethodnih inovacija, i iskoristiću ta sredstva za dalje projekte i inovacije”, rekao je Marko i napomenuo da već radi na novim samostalnim projektima.
“Pokazala se velika zainteresovanost u Federaciji za moje eksponate, tako da će na ljeto biti treća godina kako učestvujem na sajmu ‘Maker Faire’ u Sarajevu, pa se pripremam i za taj događaj”, kazao je Marko.
Prema njegovim riječima, veliko poštovanje ima prema velikom naučniku Nikoli Tesli, koji mu je i najveći uzor.
“Nastojim da moje inovacije budu na korist svima, pa tek onda i meni. Ipak, gledam da mi se na neki način i isplate, kako bih ih mogao još više i dalje razvijati. I svojim vršnjacima bih savjetovao da rade ono što vole, da spoje korist i ljubav. Jer ako već postoji nešto u čemu su dobri, treba to i da razvijaju, kako sebi, tako i čitavom društvu na korist”, zaključio je Marko.