Tužilaštvo se oglasilo o povratku hapšenih službenika na posao u Poresku upravu RS

20.12.2023. - Aktuelno

Nakon što su Miloš Janjić i Dejan Lazić, dvojica od trojice službenika Poreske uprave Republike Srpske, koje je MUP uhapsio 25. oktobra, vraćena na posao, oglasilo se i Republičko javno tužilaštvo, odakle poručuju da prikupljaju sve informacije i dokaze na osnovu kojih utvrđuju krivičnu odgovornost osumnjičenih.

banjaluka

“O radno pravnom statustu osumnjičenih, utvrđivanju postojanja disciplinske odgovornosti i utvrđivanju razloga za udaljavanje iz republičkog organa uprave, odlučuje isključivo Poreska uprava Republike Srpske, u kojem su osumnjičena lica zaposlena”, naveli su iz Tužilaštva za “Nezavisne novine”. 

Podsjećaju da je Rješenjem Okružnog suda u Banjaluci od 27. oktobra, a na prijedlog Tužilaštva, osumnjičenima određen pritvor u trajanju od mjesec dana i to za takođe uhapšenog službenika Uroša Zeca, te Miloša Janjića i Dejana Lazića.

“Rješenjem Okružnog suda u Banjaluci od 22. novembra osumnjčenom Urošu Zecu, a na prijedlog Tužilaštva, produžen je pritvor za još jedan mjesec. S ozbirom da ne postoje zakonski razlozi za produženje mjere pritvora, Tužilaštvo protiv osumnjičenog Zeca neće ponovo predlagati produženje mjere pritvora”, naveli su iz Tužilaštva.

Na pitanje “Nezavisnih novina” zašto Republičko javno tužilaštvo, na traženje Poreske uprave Republike Srpske, nije dostavilo činjenice i dokaze na osnovu kojih bi Poreska uprava mogla cijeniti da li su osumnjičeni Dejan Lazić i Miloš Janjić činili radnje koje predstavljaju povrede radne dužnosti, iz Tužilaštva kažu da je “Poreska uprava Republike Srpske obavještena o hapšenju zaposlenih inspektora, a informacije o hapšenju, te određivanju mjere pritvora protiv osumnjičenih bile su opšte poznate, s obzirom da je javnost u Republici Srpskoj, a i šire o navedenom događaju bila informisana i putem sredstava javnog informisanja”.

“Neophodno je istaći da je Poreska uprava Reublike Srpske samostalan državni organ koja primjenjuje propise iz djelokruga rada iste, pa tako i Zakon održavnim službenicima Republike Srpske koji je u članu 66. stav 2. odredio da krivična, odnosno prekršajna odgovornost ne isključuje disciplinsko kažnjavanje za isto djelo koje je bilo predmet krivičnog, odnosno prekršajnog postupka, bez obzira na to da li je državni službenik oslobođen krivične, odnosno prekršajne odgovornosti”, navode iz Republičkog javnog tužilaštva za “Nezavisne novine”.

Kako dodaju, članom 74. istog Zakona predviđeno je da se državni službenik udaljava iz republičkog organa uprave u slučajevima ako je potvrđena optužnica za krivično djelo učinjeno u vršenju njegovih poslova i zadataka, ako se državni službenik nalazi u pritvoru ili ako bi njegovo prisustvo na radu štetilo interesu organa ili ometalo vođenje disciplinskog postupka.

“Imajući u vidu odredbe Zakona o državnim službenicima, činjenicu da se protiv osumnjičenih lica, zaposlenih u Poreskoj upravi Republike Srpske vodi istraga, Tužilaštvo je cijenilo da dostavljanje činjenica i dokaza Poreskoj upravi iz spisa ovog krivičnog predmeta, iz razloga ugrožavanja istrage nije moguće dostaviti sve do potvrđivanja optužnice ili donošenja neke druge odluke”, naveli su iz Tužilaštva.

Izvor: Nezavisne / Autor: Dragan Sladojević