Djeca koja imaju problem u porodici, koja su zanemarena od strane roditelja ili su na neki način prepuštena sama sebi, mogu da se obrate u dnevne centre u nekoliko BiH gradova. Oni mogu dobiti podršku u učenju, psihocijalnu podršku, a negdje imaju i obrok. U nastavku možete pročitati gdje se djeca u riziku mogu obratiti za podršku.
U nekoliko bh. gradova se nalaze dnevni centri, i to: “Altruist” u Mostaru, Omladinski centar “Vermont” u Brčkom, Dnevni centar “Ontaharin” u Bijeljini te “Nova generacija” u Banjaluci, dok i u Potočarima, Zvorniku i Doboj Istoku (s tim da je on namijenjen za djeci sa poteškoćama u razvoju) djeci pružaju sadržajan boravak uz aktivnosti edukativno-zabavnog karaktera koje su prilika za usavršavanje i razvijanje kreativnih, komunikacijskih i socijalnih vještina.
Tako su korisnici Dnevnog centra “Nova generacija” djeca čiji je razvoj ometen porodičnim prilikama, odnosno djeca koja su u okviru svojih porodica doživjela fizičko, psihološko i/ili seksualno nasilje ili su zanemarena od strane roditelja, odnosno staratelja, te djeca koja su uključena u život i/ili rad na ulici, a kojima je neophodno obezbijediti podršku i pomoć.
Dnevni centar predstavlja sigurno mjesto za djecu, gdje se adekvatno i interventno reaguje na akutni problem djeteta, obezbjeđuje se pristup uslugama socijalne i zdravstvene zaštite, školskom sistemu, te se promovišu i štite dječja prava, pruža psihosocijalna pomoć i podrška te obezbjeđuju ostale usluge koje su važne za zadovoljavanje potreba djece.
U dnevnim centrima djeca mogu dobiti širok raspon usluga, počevši od podrške u učenju, učešće u kreativnom programu, psihosocijalnu podršku, a u nekima od njih i redovan obrok te mogućnost zadovoljenja osnovnih higijenskih potreba. Pažnja se poklanja i radu s porodicama djece u riziku.
Kvalitetne usluge koje pružaju dnevni centri prostiru se od konkretne pomoći i podrške, pa do prevencije. Posebna pažnja se poklanja i radu s porodicama djece u riziku. Tu ih očekuje mirno okruženje i prostor za pisanje zadaće, pomoć i podršku te druženje.
Neke od aktivnosti su kreativne i edukativne radionice, sportsko-rekreativne aktivnosti, ritmičko-muzičke radionice, informatičke radionice i individualni rad sa djecom.
Dnevni centri za djecu uključenu u život i/ili rad na ulici i drugu djecu u riziku pokazali su se kao jedno od najboljih rješenja, zbog čega se već duže vrijeme apeluje na nadležne institucije da ulože napore kako bi briga o djeci u riziku postala dio sistema socijalne i dječje zaštite.
Iskustva djece, prema navodima iz ovih centara, pokazuju pozitivne rezultate, a osnažena djeca, sa većim stepenom samopouzdanja i dobrim navikama stiču sve uslove da izrastu u uspješne, odgovorne i produktivne članove društva. Zbog toga, kako navode, je bitno da ovakve usluge budu dostupne, te da i donosioci odluka, stručna i šira javnost prepoznaju njihov značaj.