Dom zdravlja Banjaluka kuburi sa finansijama, upitne i plate u budućnosti

15.11.2023. - Aktuelno

Dom zdravlja Banjaluka već mjesecima putem raznih molbi pokušava da pronađe rješenje kako da isplati plate i doprinose radnicima u ovoj zdravstvenoj ustanovi u kojoj trenutno radi skoro 900 radnika.

dom zdravlja

Iako zapošljavaju veliki broj radnika, oni poručuju da je neophodno zaposliti veći broj radnika, zbog pružanja širokog spektra usluga.

“Dom zdravlja Banjaluka je nastavno-naučna baza Medicinskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci jer u svojoj organizaciji ima i edukativne centre (Edukativni centar Službe hitne medicinske pomoći i Edukativni centar porodične medicine) što nije predviđeno važećim standardima i normativima. U ovim edukativnim centrima obavlja se edukacija studenata Medicinskog fakulteta i specijalizanata iz raznih grana medicine. Na komleksnost organizacije rada ukazuje i činjenica da Dom zdravlja Banjaluka raspolaže i vodi brigu o 37 objekata, koji su sastavni dio naše Ustanove, a zdravstvene usluge našim sugrađanima pružaju se i u 10 osnovnih škola što je ukupno 47 objekata koji su smješteni u mjesnim zajednica našeg grada. Prečnik teritorije koji pokriva Dom zdravlja Banjaluka sa svojim uslugama i medicinskim kadrom je oko 100 kilometara”, ističu oni.

Održan sastanak

Rukovodstvo Doma zdravlja i predstavnici sindikalnih organizacija Doma zdravlja, 07. novembra održali su sastanak na temu nemogućnosti isplate plata radnicima u zadnja tri mjeseca ove godine, kao i izmirivanja osnovnih tekućih obaveza, a sve zbog nedostatka finansijskih sredstava.

“Naime, JZU „Dom zdravlja“ u Banjaluci se u više navrata obraćao nadležnim institucijama kako bismo zajedno iznašli najbolje rješenje za finansijsku situaciju u kojoj se trenutno nalazimo. Pored gore navedenog, u toku 2022. godine, po raznim osnovama, povećane su brutozarade i naknade zaposlenima što je dodatno opteretilo nezahvalnu finansijsku situacijuu Domu zdravlja Banjaluka”, kažu oni.

Iz Doma zdravlja Banjaluka su ranije spominjali i problem koji će ih zadesiti u bliskoj budućnosti, a koji bi, ukoliko ne dođe do značajnih promjena u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, mogao da ostavi velike posljedice na zdravlje svih građana Banjaluke.

“Taj problem ogleda se u odlasku doktora u starosnu penziju i mogućem nedostatku specijalista iz raznih oblasti primarne zdravstvene zaštite gdje posebno izdvajamo Službu porodične medicine, Službu hitne medicinske pomoći te Specijalističke ambulante iz pedijatrije i ginekologije. O svim ovim problemima rukovodstvo Doma zdravlja je upoznalo predstavnike sindikalnih organizacija na gore pomenutom sastanku. Predstavnike sindikata smo upoznali i o tome da smo o problemima nedostatka finansijskih sredstava pisanim putem obavijestili Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite, gradonačelnika Banjaluke,predsjednika Skupštine Grada, sve odbornike gradske skupštine i Fond zdravstvenogosiguranja Republike Srpske”, rekli su oni.

Upućena još jedna molba

Zbog kompleksnosti situacije dogovoreno je da se uputi još jedna molba prema Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske radi održavanja zajedničkog sastanka na kojem bi prisustvovali predstavnici sindikalnih organizacija, rukovodstva Doma zdravlja i resorni ministar.

“Važećim Zakonom o zdravstvenoj zaštiti Republike Srpske propisano je da lokalna samouprava učestvuje u sufinansiranju stomatoloških ambulanti u osnovnim školama i obezbjeđuje sredstva za rad dodatnim laboratorijama u objektima izvan sjedišta zdravstvne ustanove, a koje se nalaze u ambulantama porodične medicine. U toku 2023. godine Grad Banjaluka je obezbijedio navedena sredstva, međutim, ni ta sredstva nisu dovoljna kako bi se održao funkcionalnim trenutni sistem rada u Domu zdravlja. Nadamo se da ćemo, uz pomoć nadležnih institucija iznaći rješenje za probleme sa kojima se trenutno susrećemo”, poručuju iz Doma zdravlja Banjaluka.

Podsjećamo, Dom zdravlja je ranije upozoravao da će u narednih 10 godina zbog odlaska u penziju nedostajati specijalista porodične medicine.

Izvor: Srpskainfo