Tehnički direktor Tvornice obuće “Bema” Banjaluka, Marinko Umičević, tvrdi da nisu tačni navodi doktora porodične medicine Doma zdravlja Banjaluka da je od njih bez razloga tražio nadoknadu štete za bolovanja koja otvaraju radnicima.
U dopisu portalu capital.ba, koji je potpisao Umičević, navodi se, da izjave ljekara koji su govorili o pritiscima “nisu tačne”.
“Istina је da je Tvornica obuće “Bema” predala svom advokatu obavještenja FZO RS nakon kontrole opravdanosti privremenih spriječenosti za rad za više radnika u kojima se navodi da postupak utvrđivanja nije sproveden u skladu sa pravilnikom, te da se obratimo zdravstvenoj ustanovi sa zahtjevom za naknadu štete u skladu sa Zakonom o obligacionim odnosima”, poručili su iz “Beme”.
Kažu da tvrdnje iz kojih razloga su podneseni zahtjevi nisu tačni, te da “grubo zvuči” formulacija da je ove zahtjeve dobilo više ljekara, iako iz Doma zdravlja Banjaluka novinarima potvrđeno da ih je devetoro.
“Pogotovo nisu istinite tvrdnje odnosno izjave doktora Rade Dujakovića i doktorice koja je sakrila identitet, a koji је nama jako dobro poznat”, navodi se pomalo prijeteći u dopisu.
Navodi se da je doktor izdao neispravan izvještaj о trajanju privremene nesposobnosti za rad pacijentkinji koja boluje od maligne bolesti, a da su oni to odbili.
Tvrde da je onda doktor grešku ponovio, zbog čega je teško bolesna radnica, kako su naveli, vidno uznemirena zatražila od njihovog socijalnog radnika da se problem riješi službenim putem, jer ona više niје mogla tamo odlaziti.
Napominju da u svojoj arhivi imaju sve dokaze, ali da zbog povjerljivosti ličnih informacija nisu u mogućnosti da ih objave.
Dodaju i da nisu tačni navodi iz Doma zdravlja da im je uprava “Beme” samo u protekle dvije godine upućivala zahtjeve vezane za postupanje po osnovu bolovanja, da su ih o tome godinama obavještavali i tažili da se doktori edukuju po pitanju zakonskih propisa.
“Iz tog razloga smo sve morali predati advokatu koji је i pokrenuo zahtjeve za naknadu štete, za sada od JZU Doma zdravlja u Banjaluci, ali toga ćе biti još”, najavili su iz “Beme” i dodali da imaju svaki dan oko 130 radnika na bolovanju.
Doktor Rade Dujaković, jedan od devetoro ljekara koji su dobili zahtjev za isplatu materijalne štete u visini od 1.000 maraka zbog bolovanja propisanog pacijentkinji, kaže da će podnijeti tužbu za klevetu protiv Umičevića i tražiti pravdu na sudu.
– Ovo je udar na dostojanstvo pacijenata, kao i doktora. Prije svega, Umičević je u dopisima koje šalje upravi Doma zdravlja napisao imena pacijenata i tajne podatke o njihovim bolestima, što je apsolutno nedopustivo. S obzirom na to da je nas doktore nazvao lažljivcima i lopovima, tužiću ga jer vrijeđa moje dostojanstvo doktora i prijeti mi tražeći da budem sankcionisan zato što radim svoj posao – rekao je doktor Dujaković.
Objašnjava da je njegova pacijentkinja jutros bila na novom pregledu i produžavanju bolovanja, što je i učinjeno, kao i ranije, u skladu sa zakonom.
“Pacijentkinja ima pravo na tajnost i njenom se bolešću ne smije manipulisati. Umjesto toga, ja sam šest puta morao pisati izjave upravi i sve detalje bolesti pacijentkinje. Umjesto da taj Umičević bude human i pomogne svojoj radnici moralno i finansijski, on nastavlja dalje sa pritiscima”, kaže Dujaković.
U petak je capital.ba objavio tekst u kojem je navedeno da je više ljekara porodične medicine u Domu zdravlja Banjaluka dobilo zahtjev za nadoknadu štete i opomenu pred tužbu iz Tvornice obuće “Bema” zbog otvaranja bolovanja zaposlenim radnicima.
Tada je Umičević rekao da je “sramota da ljekari ne znaju da otvore bolovanje, da su im doznake neispravne i pogrešno upisane”.