Optimalni agrotehnički rokovi za sjetvu pšenice ističu oko dvadeset i petog oktobra, ali je vrlo malo semberskih poljoprivrednika koji su uspjeli na vrijeme zasijati pešenicu, jer u zemljištu nema dovoljno vlage i nemoguće je obaviti neophodno oranje i pripremu zemljišta za sjetvu, kaže Sreten Vučković iz Odjeljenja za poljoprivredu Gradske uprave Bijeljina.
“Određeni broj poljoprivrednika već je zasijao pšenicu, ali je to urađeno uz pomoć velikih traktora i priključnih mašina. Planirano je da se ove jeseni zasije pšenicom oko 15.000 hektara zemljišta u Semberiji, ali, izražena je i bojazan da će neki ratari zasijati pšenicu iz ambara, jer je cijena pšenice izuzetno nestimulativna za ozbiljniju proizvodnju.
Zabilježene su niske otkupne cijene pšenice i izrazito visoka cijena sjemenske pšenice koja iznosi od 130 do 140 KM za stotinu kilograma. Poljoprivrednici će dobiti regresirano gorivo, a najavljuju se i podsticaji za pšenicu na ovogodišnjem ili nekom drugom nivou. Vještačka đubriva koštaju od 100 do 140 KM za stotinu kilograma. Suočeni smo sa izuzetno skupom ovojesenjom sjetvom pšenice. Ukoliko bi se ispoštovale sve agrotehničke mjere i hemijska zaštita, imajući još u vidu i nizak ovogodišnji prinos pšenice i nisku otkupnu cijenu, sve to destimulativno djeluje na poljoprivredne proizvođače”, kaže Vučković.
Značajan broj poljoprivrednika još uvijek ima na zalihama velike količine ovogodišnjeg roda pšenice. Da bi ostvarili podsticaj od deset pfeniga po kilogramu od Agrarnog fonda grada Bijeljina oni pšenicu moraju predati nekom od mlinsko – prerađivačkih preduzeća.
Bijeljina.com