Požar koji je nedavno izbio u zgradi banjalučke “Elektrokrajine” u kojem je stradao dio dokumentacije upalio je alarm u većini preduzeća i ustanova da preduzmu konkretne korake ka čuvanju važnih podataka u digitalnoj arhivi.
Pojedini već namjeravaju u planove za iduću godinu da uvrste poslove po pitanju skladištenja podatke u elektronsku formu, dok stručnjaci u ovoj oblasti smatraju i da bi izmjenama postojećih zakonskih rješenja trebalo dodatno podstaći i osigurati stvaranje digitalne arhive.
Direktor “Željeznica RS” Slađan Jović kaže da je trenutno sva dokumentacija skladištena u arhivu tog preduzeća.
“Slučaj koji se nedavno desio u zgradi “Elektrokrajine” definitivno je upalio alarm u svim preduzećima da idu ka stvaranju digitalne arhive. Već sada planiramo da iduće godine uradimo filmovanje, odnosno skeniranje kompletne dokumentacije i da ona time bude u elektronskoj formi. Moramo odgovornije pristupiti čuvanju dokumentacije”, rekao je Jović.
Istu poruku šalju i iz “Pošta Srpske” gdje navode da vode računa da sva dokumentacija preduzeća bude maksimalno obezbijeđena, ali da je nemoguće predvidjeti nemile događaje.
“Mi sada već preduzimamo konkretne korake ka stvaranju digitalne arhive. Jedan dio dokumentacije već smo skladištili u elektronsku formu. Prioritet nam je trenutno ona dokumentacija koja je najvažnija i nad kojom postoji obaveza čuvanja. Idemo ka stvaranju digitalne arhive koju planiramo čuvati na više lokacija”, kazao je direktor “Pošta” Miladin Radović.
U kompaniji “Infiniti ADS”, članici “Infiniti Internešnl Grupe”, koja je lider u digitalnom arhiviranju u BiH, navode da su požari koji su izbili lani u Investiciono razvojnoj banci RS, ali i nedavno u “Elektrokrajini” pokazali koliko je digitalna arhiva važna.
“Nakon tih požara nastale su i razne spekulacije zašto se to desilo, odnosno zašto preduzeća nisu preduzela mjere po pitanju zaštite dokumentacije. Kada bi sva dokumentacija bila u digitalnom obliku, te manipulacije bile bi eliminisane. Nesporna je prednost digitalne arhive i po pitanju dostupnosti podataka. Trenutno na tržištu je nedostatak arhivara, zbog čega preduzeća nemaju zaposlene koji posjeduju znanje za upravljanje arhivskom građom. Uvođenjem savremenog načina poslovanja izbjegli bi i taj problem”, rekao je za Glas Srspke direktor kompanije Željko Stojnić.
Naglasio je i da su zemlje Evropske unije u ovom domenu otišle daleko ispred domaćeg tržišta.
“To im je pored novih zakonskih rješenja nametnula i brzina pristupa informacijama. Čekati da vam nešto dođe poštom pa i faksom je prevaziđeno u današnje vrijeme. U uređenim sistemima papirna dokumentacija je skoro pa u potpunosti iščezla”, poručio je Stojnić.
Kada je riječ o okruženju, naglašava i da je Srbija 2021. godine donijela novi zakon koji se odnosi na arhivsku djelatnost, a kojim su pojačane kontrole, ali i predviđeno kažnjavanje stvaraoca arhivske građe.
Stojnić očekuje i da će naša zemlja ići u tom smjeru.
“Mi imamo zakon koji se odnosi na arhivsku djelatnost, a koji je donesen još 2008. godine. Međutim, on nije mnogo zaživio. Trebalo bi ga dopuniti i uskladiti jer je od njegovog usvajanja prošlo 15 godina. Privrednim društvima, odnosno stvaraocima dokumentacije, treba zadati veću obavezu po pitanju čuvanja i upravljanja arhivskom građom”, zaključio je Stojnić.
U požaru koji se nedavno desio u “Elektrokrajini” uništena je arhiva i dokumentacija predmeta za koje su u toku parnični postupci pred sudovima. Riječ je o dokumentaciji “Elektroprivrede RS” koja je bila smještena u kancelarijama koje je zahvatila vatra. Zbog toga su iz ERS zatražili od sudova da prekinu parnične postupke pokrenute od strane Direkcije za snabdijevanje električnom energijom kupaca, kao tužioca, kao i da do daljeg obustave zakazivanje ročišta do uspostavljanja procesa rada u novim prostorijama.