Neke stvari koje koristite treba da budu samo vaše i nije preporučljivo da ih dijelite sa bilo kim, jer vam mogu narušiti zdravlje.
Da biste zaštitili svoje zdravlje, potrebno je da vodite računa o higijeni, pa donosimo spisak 11 stvari koje nikada ne bi trebalo da pozajmljujete drugima, čak ni najbližima.
Ne možemo da ih vidimo, ali postoji ogromna količina bakterija, virusa i gljivičnih mikroorganizama na ljudskim prstima i noktima. Zato obične makaze za nokte mogu postati prenosnik infekcija. Dakle, korišćenje tuđih makaza za nokte povećava rizik od gljivičnih bolesti i HPV-a.
U ušima ima mnogo krvnih žila, zato je vrlo lako putem krvi se zaraziti prenosivim bolestima jednostavnim nošenjem tuđih minđuša. Ako baš morate da pozajmite minđuše, prvo ih obrišite alkoholom.
Ispod površine usana nalaze se i krvne žile koje su spremne da u krvotok odnesu sve što stavite na ovaj dio lica, čak i mikrobe. Virus herpesa može se prenijeti s jedne osobe na drugu korišćenjem balzama ili karmina za usne, čak i ako nositelj nema vidljive simptome bolesti.
Ako koristite tuđu pincetu za čupkanje nekoliko suvišnih dlačica, to i nije tako strašno. Ali ako ih koristite da biste se rešili jako uraslih dlaka i pojavi se krv, ovaj alat može uzrokovati ozbiljnije komplikacije. Ako nema druge mogućnosti nego da podijelite pincetu, temeljno je istrljajte alkoholom.
Dezodoransi koji se koriste na koži mogu prenijeti infekcije, pogotovo ako bakterija uđe u male rane nakon brijanja. Mirisni dezodoransi samo prikrivaju miris i ne sprječavaju razmnožavanje bakterija, stoga birajte dezodoranse s antibakterijskim sastojcima i nemojte ih dijeliti, čak ni sa svojom porodicom.
Mikroorganizmi prekrivaju komad sapuna nakon svake upotrebe, i to ne samo oni bezopasni. Najgore od svega je kada sapun leži u mokroj posudi za sapun. To je zato što vlaga stvara idealno okruženje za rast bakterija, gljivica i virusa. Kako biste smanjili rizik od infekcije, koristite tečni sapun iz dozatora.
Nikada ne dijelite četku za kosu i ne koristite tuđu. To povećava rizik od zaraze parazitima. Ako dijelite četku za kosu, odmah je očistite sredstvom za dezinfekciju. Najbolji način da se zaštitite je da uopšte ne dijelite ovaj alat za kosu.
Peškir je leglo mikroba, posebno kada visi u kupatilu s visokom vlažnošću. Ako peškir “miriše” plesnjivo, to znači da su se razvile plesan i bakterije. Takav peškir može zaraziti vlasnika gljivičnim infekcijama i bakterijama koje uzrokuju osip, akne i konjunktivitis. Kako biste uklonili ovu opasnost, operite peškir nakon nekoliko korišćenja i uvijek ga ostavite da se potpuno osuši.
Sunđer nema vremena da se potpuno osuši između dva korišćenja. Zato je idealan za stvaraje klica za iste bakterije kao u peškirima. Temeljno osušite svoj sunđer, nemojte ga dijeliti ni sa kim i svaki dan provjerite kupatilo.
Izbjegavajte dijeljenje proizvoda za šminkanje koji dolaze u dodir s tjelesnim tečnostima, poput suza, nosne sluznice, sline, krvi ili gnoja iz akni. To znači da je bolje ne dijeliti olovku za oči, sjenku, maskaru, korektor, puder, ruž i rumenilo. Takođe, nemojte nikome davati svoje četkice za šminku i nikada ne koristite uzorke u kozmetičkim prodavnicama.
Slušalice drugih mogu uzrokovati razvoj bakterija u ušima. Rizik se povećava ako ih koristite tokom vježbanja, jer dodatna toplota i vlaga doprinose njihovom razvoju. Osim toga, ako dijelite slušalice, budite spremni da će bakterije ući u uho i uzrokovati infekcije, čireve i gnojne akne. Ako ipak želite s nekim da podijelite ovaj dodatak ili ga pozajmite, obrišite slušalice vatom natopljenom alkoholom, piše Brajt sajd.