Narodni poslanik provjerio zašto je mnogo toga u Srpskoj jeftinije nego u Srbiji (Video)

19.10.2023. - Društvo

Nalazimo se na graničnom prelazu, namjera nam je da odemo do Republike Srpske i da se uvjerimo zašto građani Srbije odlaze i tamo kupuju životne namirnice na dnevnom nivou, i na taj način iznose novac iz države, obratio se pratiocima u videu na društvenim mrežama na početku svog istraživanja Borko Puškić, poslanik pokreta „Dveri“ u Narodnoj skupštini Srbije.

narodni_poslanik_provjerio_za__to_je_mnogo_toga_u_srpskoj_jeftinije_nego_u_srbiji__video_40.jpeg

On je tako posjetio jedan market u Srpskoj, u blizini granice sa Srbijom, gdje je upoređivao cijene osnovnih životnih namirnica.

Nije morao mnogo da istražuje da bi došao do značajne razlike u cijenama istog proizvoda. Tako kao primjer navodi sir Paladin punomasni, koji u ovom marketu košta 15 maraka po kilogramu, odnosno oko 900 dinara, dok Puškić tvrdi da građani u Srbiji za isti proizvod izdvajaju 2.500 dinara, odnosno više od 40 maraka.

Jeftiniju cijenu mliječnih proizvoda potvrdio je i slučaj jogurta „Balans“ koji u Srpskoj košta do 3 marke, dok u Srbiji cijena prelazi četiri marke.

Pored mliječnih, Puškić se uvjerio da su jeftinije i mesne prerađevine, kao što je zlatiborčeva čajna kobasica u pakovanju, koja košta manje od četiri marke, a građani u Srbiji za nju plaćaju oko 6 maraka.

Osjetno je jeftinija i kafa, kao i toalet papir, međutim Puškića je posebno zaintrigirao jedan podatak.

Riječ je o poznatim artiklima koji se proizvode u Srbiji, a koji su jeftiniji u Republici Srpskoj nego u zemlji porijekla. Prije svega pažnju mu je privukla popularna Plazma, za čije pakovanje od 400 grama građani u Srpskoj plaćaju oko pet maraka, dok u Srbiji ona košta preko šest maraka.

Isti slučaj je i sa eurokremom „Takovo“, čije pakovanje od 900 grama u Srpskoj košta nešto manje od devet maraka, dok za isto u Srbiji morate izdvojiti od deset do 11 maraka, u zavisnosti od marketa.

Pored jeftinijih cijena Puškić je naveo još jednu pogodnost koju zbog koje se građanima Srbije isplati da dolaze u kupovinu na „ovu stranu Drine“.

„Sve što se plati preko stotinu maraka, postoji pravo povrata poreza, odnosno PDV-a, koji se prilikom kupovine proizvoda plaća Bosni i Hercegovini. Dakle na račun od oko 50 evra, kao povrat poreza dobijate oko osam evra“, naveo je on.

Na kraju, građanima Srbije u ovom „pohodu“ problem ne predstavlja ni gorivo, jer su cijene u Srpskoj takođe jeftinije nego u njihovoj matičnoj državi. Tako Puškić poredeći navodi da je litra dizela u istočnom dijelu Srpske, u prosjeku jeftinija od 35 do 40 dinara (60 do 70 feninga), nego u Srbiji.

Pojavu o kojoj je pričao ovaj narodni poslanik, na društvenim mrežama najbolje je opisala i jedna Novosađanka, koja je na listu papira precizno izračunala i objasnila zašto joj se isplati vikend šoping u Bijeljini i Republici Srpskoj.

„Subotom kada sam slobodna idem do Srpske u kupovinu, pored jeftinijih cijena proizvoda ni gorivo nije problem jer su tamo cijene goriva jeftinije takođe. Pa kada natočim rezervoar tamo po njihovim cijenam, put mi bude besplatan u odnosu na cijene goriva u Novom Sadu“, napisala je na društvenim mrežama, i dodala da još na granici dobije i povrat poreza čime uštedi još koji dinar.

Rezultat na kraju je ušteda novca, uz jednodnevni izlet i druženje sa prijateljima, zbog čega se mnogi građani iz Srbije odlučuju na ovaj potez.

Srđan Banović, BL portal

Izvor: Bl portal