Odgovornim i profesionalnim izvještavanjem o nasilju u porodici i nasilju nad ženama, a pogotovo o slučajevima femicida, novinari i novinarke mogu značajno doprinijeti borbi protiv nasilja i prevenciji.
Zaključak je to konsultativnog sastanka sa novinarima i novinarkama iz Bijeljine, Banjaluke i Brčkog, koji je održan u Bijeljini, u organizaciji Fondacije “Lara” i uz podršku švedske fondacije “Kvina til Kvina”.
Radmila Žigić, izvršna direktorka Fondacije “Lara”, istakla je da zločin femicida, rodno zasnovanog ubistva žena i djevojčica, nije novi pojam, ali da se o tome u BiH javno i glasno progovorilo tek nakon svirepog ubistva Nizame Hećimović u Gradačcu.
“Prema podacima Populacionog fonda Ujedinjenih nacija UNFPA, 2017. godine je širom svijeta ubijeno 87.000 žena i djevojčica, što znači da je dnevno ubijeno 137 žena”, rekla je Žigićeva.
Za BiH zvaničnih statistika nema, ali prema podacima nevladinih organizacija, zasnovanim na medijskom izvještavanju, partneri, bivši partneri ili članovi porodica ubiju godišnje 7 do 10 žena.
Najčešće se femicid desi nakon dugogodišnjeg porodičnog ili partnerskog nasilja, u trenutku kada žena odluči da napusti nasilnika ili da ga prijavi policiji.
Mirzeta Tomljanović i Slađana Milovanović iz Fondacije “Lara” kroz dva primjera iz prakse pokazale su do čega može dovesti neadekvatan odgovor na nasilje u porodici.
“Imali smo slučaj drastičnog nasilja nad ženom. Ona je prijavila nasilnika, a potom ga napustila. Ali on nije kažnjen i nakon nekoliko godina je ponovio nasilje, i to nad njihovom kćerkom tinejdžerkom, kojoj je ozbiljno ugroženo zdravlje”, rekla je Mirzeta Tomljanović.
Istaknuto je da je izuzetno bitno da, kada se izvještava o ovakvim i sličnim slučajevima nasilja, novinari i novinarke budu profesionalni i odgovorni, krajnje pažljivi i empatični.
Kako bi podstakla takav način izvještavanja, Fondacija “Lara” je, na osnovu javnog poziva, dodijelila grant za tri medijska sadržaja u medijima u Republici Srpskoj.