Penzioner Momir Sojić (74) više od pedeset godina bavi se pčelarstvom. Pamtio je, kaže, dobre i loše godine u pčelarstvu, ali je, ukupno uzevši, bilo više dobrih i medonosnih godina u proteklih pola vijeka.
“Ova godina je bila izuzetno loša za nas pčelare. Bagremove paše nije uopšte bilo, dok je lipa medila nekih četiri do pet dana. Morali smo prihranjivati pčele i izlagati se dodatnim troškovima. I sada smo, uoči predstojeće zime, izvršili prihranu pčela na vrijeme, a pojavio nam se i problem varoe. Varoa se nalazi na pčelinjem stomaku, skoro golim okom neuočljiva, jer pčele pokušavaju izbaciti te parazite iz košnica. To ih dodatno iscrpljuje. Štitimo pčele od varoe i ovih dana ih pripremamo za uzimljavanje. Trenutno imam sedamnaest pčelinjih društava. Sin je zainteresovan za pčelarstvo, tako da ću u narednom periodu njemu prepustiti da vodi brigu o pčelama”.
Momir kaže da je pretprošla godina bila dobra za proizvodnju meda, dok u prošloj, ali i u ovoj godini nije bilo dovoljno meda ni za prihranjivanje pčela.
“Klimatske promjene negativno se odražavaju na pčelinja društva I na proizvodnju meda. Imali smo u ovoj godini jedan dug kišni period. Kada se sunce pojavi, onda nastupaju izuzetno visoke temperature. Na pčele takvo vrijeme nepovoljno djeluje, kao i na čovjeka. Ovih dana su na moj pčelinjak nasrnule i pčele iz drugih pčelinjaka. Morao sam dva dana košnice prekrivati najlonima, da bih spriječio upade drugih pčela u košnice. Nakon toga obično pronalazim puno uginulih pčela u košnici. Sve je to jedna velika borba koja se vodi u prirodi, svuda oko nas”, kaže smeberski pčelar Momir Sojić.
Bijeljina.com