BiH je jedna od malobrojnih zemalja na svijetu gdje kupovina ortopedskih pomagala nije oslobođena plaćanja poreza na dodatu vrijednost.
Svakodnevica osoba sa invaliditetom nije laka, na njihovom putu puno je prepreka, a jedna od otežavajućih okolnosti je i činjenica da za sva ortopedska pomagala plaćaju puni iznos PDV-a, što je, smatraju upućeni, potrebno hitno promijeniti.
BiH je jedna od malobrojnih zemalja na svijetu gdje kupovina ortopedskih pomagala nije oslobođena plaćanja poreza na dodatu vrijednost, a da bi tu praksu trebalo što prije promijeniti i osobama sa invaliditetom olakšati ionako težak život smatra predsjednik Košarkaškog kluba invalida Vrbas iz Banjaluke Marinko Umičević.
Kako kaže, prvo se zalagao za postavljanje pristupnih rampi do najvažnijih institucija u gradu na Vrbasu, ali ističe da je vrijeme da se krene korak dalje. Pozvao je sve u Parlamentu BiH da što prije usvoje izmjene zakona i ukinu PDV na ortopedska pomagala.
“Tu mislim i na sportska i na sobna kolica, roho jastučad i dušeke, proteze i sva ostala pomagala. Ne smijemo čekati više, mora se izaći u susret ljudima sa invaliditetom i bar djelimično ih rasteretiti” ,kazao je Umičević, piše “Glas Srspske“.
On naglašava da bi najidealnije bilo da PDV na ortopedska pomagala bude jedan odsto da bi nadležne institucije imale uvid u nabavku te tvrdi da država ništa ne bi izgubila da se smanji PDV na ortopedska pomagala, naprotiv umnogome bi rasteretila sve kada je riječ o ovom pitanju.
” Nabavku većine ortopedskih pomagala finansira Vlada RS, odnosno Fond zdravstvenog osiguranja, tako da bi Vlada uštedjela novac, a to bi podstaklo i mnoge privatnike da se uključe i budu donatori. Mnoge institucije reći će kako će izgubiti pare, a ja im poručujem neka samo smanje bahatost, jer najmanje 90 odsto ortopedskih pomagala kupuje država, a baš država bi u toj soluciji najbolje prošla” ,rekao je Umičević.
Kapiten KKI Vrbas Biljana Nedić rekla je za “Glas Srpske” da bi ukidanje PDV-a na ortopedska pomagala za njih bio spas, jer se ne radi samo o sportskim rekvizitima, već i o kolicima koje se svakodnevno koriste.
“Ortopedska pomagala su skupa, a bez njih ne možemo biti samostalni, niti svakodnevno funkcionisati. Time bi bio riješen jedan veliki problem, uz već postojeće koje imamo. Ako gledate sportiste, koristim troja kolica, to je oko 20.000 maraka, pa samo ako oduzmete PDV, novac koji bi bio ušteđen mogao bi poslužiti za neke druge stvari”, kazala je Nedićeva.
Šef kluba poslanika SDP-a BiH u Parlamentu BiH Saša Magazinović rekao je za “Glas” da je prvi put u BiH postignut pomak kada je PDV na doniranu hranu ukinut. To je kaže dobar putokaz da se mora pomoći ugroženima.
Prema njegovim riječima, sa ljudskog aspekta teško da neko neće podržati ukidanje PDV-a na ortopedska pomagala ili na donirane lijekove.
“Nakon ukidanja PDV-a na doniranu hranu građani i udruženja izašli su sa prijedlozima, a jedan od njih je i oslobađanje PDV-a na ortopedska pomagala. U narednom periodu sve ove inicijative trebalo bi poslati prema UIO BiH da daju svoje mišljenje, a smatram da sa strane Parlamenta podrška ne smije izostati”, rekao je Magazinović.
Troškovi
Na treninzima i utakmicama nerijetko se dešava da na kolicima pukne žica ili osovina, a Marinko Umičević kaže da su troškovi popravke ogromni.
Tako točak košta hiljadu evra, žica 80, a osovina 50 evra.
“Vrijednost svih kolica u našem klubu premašuje 300.000 KM. Sportska kolica koštaju 15.000 maraka plus PDV, zamislite onda koja bi bila ušteda da se na tu sumu ne plaća porez” , rekao je Umičević.
Izvor:Glas Srspske