Starim zdravstvenim knjižicima odzvonilo je ove godine, ali čini se da su ljekarima i dalje neophodni, naročito kada je riječ o vakcinaciji djece.
Dok jedni tvrde da su knjižice nevažeće i da su svi neophodni medicinski podaci građana uneseni u Integrisani zdravstveni informacioni sistem (IZIS), praksa je pokazala drugačije.
Banjalučanka Milana M. je krajem avgusta dobila poziv iz ambulante porodičnog ljekara gdje su joj tražili na uvid staru zdravstvenu knjižicu djeteta kako bi provjerili drugu dozu vakcine.
“Druga dozu obavezne vakcine petnaestogodišnji sin je primio krajem oktobra prošle godine, a prošli mjesec su me zvali da im donesem na uvid njegovu staru knjižicu kako bi provjerili datume njegovih vakcinacija”, kazala je za banjaluka.com Milana M.
Kako kaže, ne zna da li te podatke nisu mogli vidjeti zato što nisu u programu ili nisu bili uneseni u sistem, ali na sreću je sačuvala “stari papir”.
U banjalučkom Domu zdravlja za banjaluka.com kažu da im nisu poznati slučajevi da nema upisanih vakcina, te da je mala vjerovatnoća da se isti mogu i izgubiti jer se podaci o vakcinaciji upisuju na četiri mjesta.
“U Centru za vakcinacije aktivan je 17.431 karton imunizacije, od 2015. godišta pa do danas. Evidencija o vakcinaciji u Centru za vakcinacije vodi u pisanom protokolu, u elektronskom protokolu IZIS-a, ispunjava se Karton imunizacije (koji ostaje u Centru do završetka redovne sistematske imunizacije, a kasnije se arhivira) i u ličnom kartonu imunizacije koji se daje roditelju/staratelju, ranije je to bila plava zdravstvena knjižica”, pojasnili su u Domu zdravlja.
Istakli su da su prilikom prelaska na novi IZIS predali “bekap” svih podataka implementatoru projekta uvođenja novog IZIS-a RS, te da se roditelji/staratelji mogu obratiti na njihovo protokol ukoliko im je potreban ovjeren prepis ili trajno izdavanje Kartona imunizacije za djecu mogu se obratiti na protokol naše Ustanove.
U Fondu zdravstvenog osiguranja RS kazali su da u IZIS-u postoje i vakcioni kartoni u koje treba da se evidentiraju vakcije, ali da nije bila moguća migracija svih podataka.
“Budući da vakcini centri uglavnom nisu imali podatke u elektronskom obliku, nije bila moguća migracija svih podataka o ranijim vakcinama u IZIS. Tačnije, tamo gdje je to bilo moguće, podaci su prebačeni u IZIS, a gdje nije bila moguća migracija, te podatke bi svaki vakcinacioni centar trebao da unese u IZIS”, pojasnili su u FZO RS za banjaluka.com.
Podsjetili su da su od ove godine u upotrebi su samo elektronske zdravstvene kartice dok stare knjižice više ne važe.
Nadležni su požurili da ukinu stare knjižice i stare kartone koji su po svemu sudeći relevantiji od novog sistema u koji se još uvijek unose bitni podaci za zdravlje građana. Zemlja je u tranziciji skoro tri decencije, a ostaje da se vidi koliko će trajati tranzicija na IZIS.
Banjaluka.com / Autor: J. Stanić