Vještačka inteligencija je toliko napredovala da može ubjedljivo da raspravlja, piše vijesti, istraživačke radove, ali i da napiše propovijed.
Ne tako davno, četbot sa vještačkom inteligencijom održao je propovijed u punoj Crkvi svetog Pavla u bavarskom gradu Firtu, a stručnjaci vjeruju da bi vještačka inteligencija uskoro mogla da bude od velike pomoći sveštenstvu.
Vjerski analitičar Draško Đenović kaže da je i sam isprobao vještačku inteligenciju i da je program napisao propovijed, a dodaje i da je crkva krenula da se razvija tehnološki još od početka pandemije korona virusa kada su se propovedi održavale preko Zuma.
– Mnoge crkve po svijetu tokom pandemije bile online preko Zuma i sličnog, i pokazalo se da mnoge male crkve nikada nisu otvorile više vrata, jer su vjernici shvatili da službe mogu da gledaju i spavaće sobe. Budimo realni, posebno recimo u dijelovima svijeta gdje na primjer katolička crkva nije toliko brojna, gdje je mali broj sveštenika, oni svakako ne mogu da svake nedjelje dobijaju sakramente, prema tome njima nije problem ni ta poruka vještačkoj inteligenciji – kaže Đenović.
Ističe i da je jeftinije imati Zum crkvena okupljanja.
– Pokazalo se da je mnogo jeftinije imati Zum i slična okupljanja, nego plaćati prostore, plaćati propovednika, imati račune za grijanje i sve ostalo, što sve treba platiti od nečega. Tradicionalisti će reći ne, to nije moguće, to nije dozvoljeno. Samo je pitanje koliko je vjernika tradicionalno, a koliko moderno. I koliko se kreće ka modernizmu, a još više konformizmu – dodaje on.
Omladina daje prednost modernim alatima za čitanje, nego štampanoj verziji.
– Mladi su sasvim drugačiji od nas. Znate, ja sam odrastao na knjizi i ja sam sveto pismo pročitao na papiru, to je bilo moje čitanje svetog pisma. Nedavno mi se javio mladić iz crkve kaže mi: “Draško, pročitao sam sveto pismo cijelo”, a ja znam da ono sveto pismo koje sam mu ja poklonio je lijepo ukoričeno, stoji na polici, nije ni otvoreno. Ja sam ga pitao kako i on kaže mi kaže: “Ja ga čitam na mobilnom telefonu, ima aplikacija”, i on je lijepo pročitao sveto pismo na mobilnom telefonu, u busu, kod kuće, slično – rekao je Đenović za Kurir.
Sveštenik Beogradske nadbiskupije Aleksandar Ninković ističe da vještačka inteligencija ne može da zamijeni pravu vjeru i molitvu.
– Ne može, ne može, definitivno. Ja kažem, mi i ranije smo imali dosta tih sastava, recimo, ranije je da se napiše doktorat i sveta pisma trebalo par godina da se pronađu sva ta mjesta koje su nam bitne za analizu, znači mi imamo tekst i onda analiziramo. A to ne može kompjuter, bez obzira kako je povezano, zato što postoje neke sitne riječi koje objedinjavaju cijelo sveto pismo iz našeg ugla, iz teološkog ugla, koje jedan kompjuter ne može da prepozna i na osnovu te riječi ti možeš da razviješ kompletnu teologiju – izjavio je sveštenik Beogradske nadbiskupije za Kurir.