Zglobna hrskavica obložena je sinovijalnom tekućinom koja “podmazuje zglob”, a ista je produkt sinovijalne membrane zglobne čahure.
Hijaluronska kiselina je glavna komponenta sinovijalne zglobne tečnosti.
Više o važnosti hijalurona u zglobnoj hrskavici, ali i liječenju zglobova razgovarali smo sa najukusnijim ortopedom u Banjaluci, prof. dr sci. med. Predragom Gruborom, spec. ortopedske hirurgije i traumatologije u Zdravstvenoj ustanovi “Dr Grubor”.
Ovaj ortoped sa višedecenijskim iskustvom ističe da hijaluron ima važnu ulogu u viskoelastičnim svojstvima zglobne hrskavice, jer poboljšava otpor na udarce i stres, te omogućuje lubrikaciju.
“Takođe, dokazano je da kod osteoartritisa postoji primjetno smanjenje koncentracije hijaluronske kiseline kao i smanjenje njene molekularne mase što dovodi do pojave bola i ograničenog pokreta. Zglobna hrskavica izmjenjuje supstance sa sinovijalnom tekućinom, pa je vitalnost hrskavice direktno zavisna o količini i kvaliteti sinovijalne tekućine”, pojasnio je prof. dr sci. med. Grubor, te dodao da se debljina zglobne hrskavice kreće između 3 i 5 mm.
Osim toga, kaže Grubor, elastičnosti i čvrstoći zglobne hrskavice značajno pridonose kolagena vlakna.
Prehrana zglobne hrskavice i posljedično njezina vitalnost direktno zavise o djelovanju biomehaničkih sila koje osiguravaju difuziju hranjivih supstanci u hrskavicu iz sinovijalne tekućine.
“Zbog postojećih činjenica u početnim stadijima degeneracije hrskavice izostaju klinički simptomi upale i bol. Progresijom degenerativnih promjena svakodnevno biomehaničko opterećenje na kritično stanjenu hrskavicu dovodi do njenog nestajanja, što ima posljedicu disfunkciju zgloba kakva je u osteoartritisu”, kaže prof. dr sci. med. Grubor.
Takođe, doktor Grubor dodaje da postoje brojna stanja kad zglob boli, kad ljekovi za bol nisu dovoljni da ublaže tegobe, a stanje nije još uvijek za hirurško liječenje.
“Na tržištu je velik izbor ovih preparata za ublažavanje bola. Jedni sadrže bioaktivne kolagene peptide koji se dobijaju iz hidrolizovanog kolagena. Posebnim enzimskim procesom dalje hidrolize dobijaju se proteini sa kratkim lancima, optimalnim za resorpciju. Najnovija istraživanja pokazuju da zavisno od veličine molekula i dužine lanaca, kolageni peptidi pokazuju ogromnu razliku u dejstvu i efikasnosti na stimulaciju hondrocita i sintezu nove hrskavice u odnosu na ostale hondroprotektore”, ističe prof. dr sci. med. Grubor.
Preparati svoj terapeutski efekat zasnivaju u različitim kombinacijama; hijaluronske kiselina, glukozamin hidroklorida , hondroitin sulfat, kolagen, metilsulfonilmetan, sa ili bez vitamina. Od vitamina najčešće se koristi vitamin C, D, o od elemenata kalcij, magnezijum, mangan sulfat.
“Uzimanje ovih preparate nije praktično. Potrošači su najčešće starije osobe koji imaju sem bolnog zgloba i druga hronična oboljenja; povišen krvni pritisak, šećer, gojaznost, osteoprozu. Zatim, preporuka je da se preparati uzimaju najmanje tri mjeseca da bi se dobio terapeutski odgovor,bezbolnost ili smanjena bol”, pojasnio je prof. dr sci. med. Grubor.
U skladu s tim ističe da intraartikularne injekcije sa hijaluronskom kiselinom koje se unose u osteoartrotičan zglob dovode do momentalnog poboljšanja simptoma- prestanka bola kod pacijenta.
“Ovakav vid hijaluronske injekcije “podmazuje” zglob i oblaže “potrošene” pohabane površine hrskavice i tako omogućuje lakši i bezbolniji pokret. Zahvaljujući upravo ovoj terapiji pacijenti odlažu hirurško liječenje, kao i ugradnju endoproteze zgloba. Kod težih artritisa i oštećenja hrskavice gdje je preporučena operacija zgloba hijaluronske injekcije mogu, ali i ne moraju da imaju očekivani efekat, odnosno moguće je da kod teških oštećenja nema povoljnog efekta. Važno je da to pacijent zna unaprijed, jer kod artritisa III i IV stepena nema garancije da će hijaluronska kiselina obezboliti zglob. Veliki je uspjeh primjene ako se poslije primjene injekcije smanji unos tj. broj tableta protiv bolova”, rekao je prof. dr sci. med. Grubor.
Hijaluronske injekcije se najčešće primjenjuju u zglob koljena, mada se primjenjuju i u zglob kuka, ramena, lakta i skočni zglob. Moguće je liječenje više zglobova u isto vrijeme.
Prednost ovakve terapije je što je davanje injekcija u koljeno u zglob gotovo bezbolno i brzo.
Efekat hijaluronskih injekcija zavisi prvenstveno od oštećenja zgloba, a pun terapeutski efekat se manifestuje u petoj nedjelji od dana aplikacije. Ukoliko je potrebno, serija tretmana se može ponoviti u razmaku od najmanje šest mjeseci po terapijskom ciklusu.
Na pregled u Zdravstvenoj ustanovi “Dr Grubor” možete se zakazati putem telefona 051/328-808 i 051/328-800, ili putem kontakt forme na sajtu: grubor.org/kontakt/.
Banjaluka.com