U okviru ovog istraživanja učestvovalo je 3.562 osoba od toga su 93 posto bili bijelci, 2,5 posto Afroamerikanaci i 1,4 posto Hispanoamerikanci. Više od polovine učesnika je završilo fakultet, a prosječna starost je bila 71 godinu.
Takođe, ispitanici su bili sposobni da izvrše određene testove razmišljanja i pamćenja na kućnom računaru. Polovina je dobila multivitamin, dok je druga polovina je dobila placebo.
Kako je testirano pamćenje ispitanika
Naučnici su radili procjenu razmišljanje i pamćenje učesnika na početku i na kraju jedne, dvije i tri godine. Za test pamćenja, od učesnika je zatraženo da zapamte 20 reči prikazanih uzastopno na ekranu računara. Odmah nakon što su pregledali ove riječi, morali su da ukucaju onoliko riječi koliko su mogli da se sete (primarna mjera memorije). Petnaest minuta kasnije, takođe su ukucali sve riječi koje su se setili (sekundarna mjera memorije).
Kakvi su bili rezultati ove studije
Oni koji su uzimali placebo prešli su sa trenutnog pamćenja u prosjeku od 7,21 reči na 7,65 reči (razlika od 0,43 reči). Ispitanici koji su svakodnevno uzimali multivitamin su sa 7,10 reči na početku “skočili” na 7,81 reči (razlika od 0,70 riječi).
Do treće godine, “placebo grupa” je zapamtila u prosjeku 8,17 reči, dok je “multivitaminska grupa” zapamtila 8,28 riječi.
Nije bilo razlika između dvije grupe na testovima sekundarne memorije, a ističe se da je ovaj rezultat je bio statistički značajan.
Da li treba da uzimati svakodnevno multivitamine
Autori studije sugerišu da je efekat multivitamina na trenutno pamćenje bio mali i da možda nije primetan. Međutim, istakli su da bi ovaj mali efekat mogao biti važan na nivou čitave populacije.
Iako postoji određeni broj studija koje sugerišu moguće blago poboljšanje kognitivnih funkcija kao rezultat uzimanja suplemenata multivitamina, generalno gledano, naučni dokazi nisu dovoljno konzistentni i jaki da se može doneti čvrst zaključak o njihovom uticaju na poboljšanje pamćenja.
Takođe, stručnjaci ukazuju na to da su rezultati ovih istraživanja varijabilni iz različitih razloga. Prvo, individualne razlike među ispitanicima, kao što su genetska predispozicija, ishrana i opšte zdravstveno stanje, mogu značajno uticati na to kako organizam reaguje na suplementaciju. Drugo, sam sastav multivitaminskih suplemenata može varirati između proizvođača i uticati na efekte.