Utanjila proizvodnja šumskih sortimenata u Srpskoj

02.08.2023. - Aktuelno

Proizvodnja šumskih sortimenata u Srpskoj u prvih šest mjeseci ove godine u odnosu na isti period lani manja je za 12,4 odsto, a prodaja za 17,6 odsto, a prema ocjeni stručnjaka, takvom rezultatu najviše su doprinijeli loši vremenski uslovi, pad potražnje na evropskom tržištu, ali i sukob u Ukrajini.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, za šest mjeseci ove godine proizvedena su 160.279 metara kubnih šumskih sortimenata, dok je u istom periodu lani na lagerima bilo 35.507 kubika više. Podaci pokazuju da se od ukupne mase proizvedenih sortimenata na četinare odnosi 81.840 metara kubnih, a na sortimente lišćara 78.439 kubika. Od januara do juna ove godine prodato je 162.919 kubika šumskih sortimenata, dok je u istom periodu lani prodato 203.865 metara kubnih.

“Proizvodnja šumskih sortimenata u junu ove u odnosu na jun prošle godine je manja za 18,1 odsto, a prodaja šumskih sortimenata je manja za 20,1 odsto”, podaci su Zavoda za statistiku.

Predsjednik Udruženja drvoprerađivača RS Darko Partalo za “Glas Srpske” kaže da je u Evropi značajno pala potražnja za proizvodima prerade drveta, posebno namještaja.

“To se desilo, vjerovatno, zbog krize i sukoba u Ukrajini, a najznačajnije je pala u Njemačkoj. U proteklim krizama imala je mali pad potražnje od oko 10 odsto, a sada je on od oko 40 odsto”, rekao je Partalo, koji je i direktor banjalučke firme “Drvoprodeks”.

Dodao je da je jedan od glavnih razloga manje prodaje pad cijene transporta ove vrste robe iz Kine.

“Cijena prevoza kontejnerom je sa 13.000 pala na ispod 1.000 dolara. Njihova roba je dosta ispod naših cijena, pa u značajnom dijelu sortimenata ona dodatno ugrožava našu prodaju sa ovih prostora”, rekao je Partalo.

To što su “Šume Srpske” još dodatno smanjile proizvodnju, kako kaže, desilo se zbog loših vremenskih uslova, jer je pet mjeseci padala kiša, a ne zbog samog problema sa radnom snagom. Dodao je da su značajno pale i cijene namještaja.

Nekadašnji sekretar Udruženja šumarstva i prerade drveta u Privrednoj komori RS Lazo Šinik, koji je upućen u ovu temu, kaže da se šumska gazdinstva i dalje nalaze u problemima, da nisu u mogućnosti da izvršavaju planirane zadatke u potpunosti.

“I prošle godine je planirana proizvodnja podbacila za nekih sedam procenata. Od takve proizvodnje još imamo manji procenat ostvarenja, što znači da sve faze u proizvodnji, kada je u pitanju sječa i privlačenje, nisu na visini zato što imaju probleme i stalno ih ponavljaju”, rekao je Šinik.

Dodao je da imaju problem sa izvođačima radova, sa dinamikom ugovaranja poslova, radnicima i dotrajalom mehanizacijom, ali i vremenskim neprilikama, jer je bilo dosta kišovitih mjeseci.

“Oni to pravdaju uglavnom vremenskim neprilikama, ali su u šumskim gazdinstvima svjesni činjenice da se nešto mora  ozbiljno uraditi u smislu bolje organizacije”, rekao je Šinik.

Dodao je da tome svemu doprinosi slabija tražnja na tržištu EU, kao najvažnijem spoljnotrgovinskom partneru.

Šinik

Lazo Šinik kaže da se negativan uticaj sukoba u Ukrajini reflektuje na najvažnija tržišta, a posebno ona EU.

“Tu prednjači Njemačka, a osim nje tu su Italija, Hrvatska i druge zemlje”, rekao je Šinik.

Izvor: Glas Srpske / Autor: Jana Kezić