Berba maline širom Srpske privodi se kraju, a otkupna cijena ovog bobičastog voća je i dalje nepoznata. Zbog toga se proizvođači, čiji se plodovi već nalaze u hladnjačama, hvataju za glavu, jer ne znaju koliko će novca za njih dobiti.
Malinari u Srpskoj kažu da su neki hladnjačari iz Srbije, koji otkup vrše i u BiH, za kilogram ovog bobičastog voća ponudili oko tri marke, što je, prema njihovim riječima, neprihvatljivo, zbog čega se oni uzdaju u domaće otkupljivače, koji poručuju da će sa konkretnom cijenom izaći do kraja avgusta.
Neizvjesnost ih, tvrde malinari, ubi, jer hladnjačari kalkulišu sa otkupnom cijenom do kasnog ljeta, a većina njih je silom prilika prinuđena da im svoje proizvode odmah po završetku berbe ustupi, zato što pored svih troškova malo ko može da izdvoji i novac za nabavku vlastite hladnjače gdje bi skladištili voće.
Predsjednik Upravnog odbora Udruženja “Vilamet” Ivan Stojanović, koji zastupa malinare s područja opština Bratunac, Milići i Srebrenica potvrdio je za “Glas” da je tamo više od 80 odsto ovogodišnjih malina već u hladnjačama.
– Što se tiče cijene, još nemamo konkretnih ponuda. Ono što se nudi, apsolutno ne možemo prihvatiti, jer to bi za nas značio totalni minus – rekao je Stojanović i dodao da je za proizvodnju kilograma maline u idealnim uslovima na površini od dunum i više potrebno četiri marke, dok je trošak onih čiji je malinjak na površini manjoj od toga mnogo veći.
Ovogodišnja situacija, smatra Stojanović, je kap koja je prelila čašu, zbog čega će mnogi malinari odustati od proizvodnje jer minus ne mogu podnijeti dvije godine uzastopno.
– Osim hladnjače iz Srbije, koja je ponudila između 2,80 i tri marke po kilogramu za maline, niko više ne izlazi sa cijenom. Kad pitamo domaće otkupljivače zbog čega još nisu formirali cijenu, oni se pravdaju nekim ugovorima sa izvoznicima. Jednostavno čeka se kraj sezone da svi predaju robu i onda da ponude onoliko novca koliko oni hoće – istakao je Stojanović.
Malinar iz Teslića Đuro Cvijić kaže da mu je ostalo još desetak dana berbe.
– Što se tiče otkupne cijene, ništa još ne znam. Ono što pojedinci nagovještavaju je ispod svakog minimuma, zbog čega bi resorno ministarstvo trebalo da se uključi, jer sa takvom cijenom nema nas nigdje – rekao je Cvijić.
Vlasnik hladnjače “Agro dr” iz Bratunca Petko Rankić kazao je da će po pronalasku tržišta i utvrđivanju izvozne cijene, što bi trebalo biti najkasnije do kraja avgusta, izaći sa svojom ponudom.
– Prošla godina je bila stvarno pretplaćena, zbog čega ovogodišnja cijena neće biti na tom nivou, jer sam lani bio u minusu više od tri miliona – rekao je Rankić u čijoj hladnjači je već skladišteno više od 700 tona ovogodišnje maline.
Region
Ništa manje neizvjesna situacija u vezi sa otkupnom cijenom maline nije ni u Srbiji. Tamo su proizvođači prošle sedmice od otkupljivača tog voća zatražili da saopšte konačnu cijenu i rok isplate, u suprotnom će, kako su poručili, obustaviti berbu.
izvor:Glas Srpske/FOTO:shutterstock