Mitra Simikića, autora dokumentarne i umjetničke fotografije, više puta nagrađivanog umjetnika na brojnim konkursima dokumentarne fotografije, slučajno smo sreli na Ivanjdan u Brodcu, na Bročanskom posijelu. Ustvari, život nam svakodnevno potvrđuje da slučajnih susreta nema, jer se u životu sve dešava s nekim malo dubljim razlogom.
Povod za kraći razgovor sa Simikićem bila je i nedavno osvojena nagrada na Međunarodnom festivalu fotografije u Sarajevu. Simikić je osvojio prvo mjesto u kategoriji “Dokument”, za projekat o porodici Salihović iz Bijeljine koja se bavi recikliranjem otpada. Nakon rigoroznog procesa pregleda i ocjenjivanja, stručni žiri je odabrao finaliste u osam takmičarskih kategorija, sa više od 2.400 prijavljenih radova od 450 fotografa iz 45 zemalja.
“Već dvije godine sam angažovan kao stručni saradnik na Katedri za fotografiju, Departman likovnih i primijenjenih umjetnosti Akademije umjetnosti Novi Sad. Ipak, još uvijek živim i boravim na relaciji, Srbija – BiH, Novi Sad – Ugljevik, jer sve ono što trenutno stvaram, vezano je za moj zavičaj i za mjesto rođenja”
Podsjetićemo vas da je Mitar Simikić rođen u Bijeljini, te da je nakon završenih osnovnih studija grafičkog dizajna na Slobomir P univerzitetu završio i master studije na Akademiji umjetnosti u Novom Sadu. Zvanje master – likovnog umjetnika stekao je u 2014. godini.
“Intenzivno istražujem područje Majevice, Lopara i Ugljevika, ali i šire područje Semberije. Sve teme koje su mi zanimljive za istraživanje, pronalazim na ovom području. Puno sarađujem i sa inostranimagencijama i fotografima. Kada im na mapi pokažem koje je moje područje interesovanja, često su iznenađeni činjenicom da upravo ovdje pronalazim toliko zanimljivih sadržaja za dokumentarnu fotografiju. Ugljevik je poznat po rudniku uglja koji se eksploatiše više od stotinu godinu, tu je i termoelektrana.
Izlagao sam prošle godine u Beogradu, u nekim najvećim galerijama u Srbiji. Ove godine sam izlagao u Novom Sadu, na SANU, u okviru programa za kulturu i prosvjetu. Aktivno sarađujem sa jednom američkom agencijom i dobitnik sam master – klas stipendije. Boravio sam šest mjeseci u Francuskoj, u gradu Arno, gdje se realizuje zanimljiv program vezan za dokumentarno – narativnu fotografiju. Trenutno istražujem rijeku Janju i bavim se pomalo ekologijom, promjenom eko – sistema. Cilj mi je da istražim, šta je to Janja nekada značila stanovnicima tog dijela Semberije koji žive pored rijeke i kakav je njihov odnos danas prema toj rijeci”, kaže Mitar Simikić, izuzetan poznavalac i autor dokumentarne fotografije
Bijeljina.com