Na igralištu kod Doma kulture Brodac sinoć je održano prvo Bročansko posijelo, kulturna manifestacija koja je okupila i staro i mlado, mještane Brodca, ali i susjednih semberskih sela, goste iz Bijeljine i regiona.
Na ovoj kulturnoj manifestaciji čula se frula, usna harmonika, violina i flauta, zaigralo je kolo koje su pripremili i dobro uigrali ansambli Kulturno – umjetničkog društva Brodac.
Da bi manifestacija bila kompletna, pobrinula se i dramska grupa ovog brodačkog KUD-a, a u pravcu Drine i Save, kroz brodačke lugove, koje je vjerno opisao semberski hroničar i književnik Tihomir Nestorović, odjekivali su stihovi o bročanskim žeteocima, oračima i kopačima, o djevojačkim i momačkim uspomenama i neostvarenim ljubavima.
Radomir Perić, jedan od inicijatora ove manifestacije kaže da je cilj ovakvog okupljanja, na Ivanjdan, da se na adekvatan način predstavi kulturni razvoj sela, da se izrazi stvaralaštvo mladih u ovom, jednom od najvećih i najnaprednijih semberskih sela, koje je nekada imalo i status opštine.
“Naš cilj je da prezentujemo sve ono što mladi našeg sela znaju i umiju, počevši od folklora, igre, pjesme, pa do dramskog stvaralaštva. Velika je stvar kada se četrdesetak mladih, osnovaca, srednjoškolaca i studenata uključi u ovakav program. Svake godine organizujemo i Vaskršnju akademiju. Ovo je ljetnja manifestacija koju mogu pratiti i mještani našeg sela na ovaj veliki praznik, kada nisu na njivi. Žetva pšenice je pri kraju, tako da se ovakve manifestacije mogu vezivati i za vršidbu, unošenje hljebnog žita u ambare”, kaže Radomir Perić.
Zorana Miloradović i njena sestra Jelena Rašević iskazale su svoje umijeće u poznavanju muzičkih instrumenata, kao što je violina i frula.
Učestvovale su svojevremeno i u “Žikinoj šarenici” u Sopotu. Zorana je završila muzičku školu, Jelena je majka dvoje djece, student prava. Svirale su i učile kod vrsnog muzičkog majstora Dobrivoja Todorovića.
Često su nastupale na muzičkim manifestacijama po Srbiji, na saborima frulaša i brojnim drugim kulturnim manifestacijama.
Jelena kaže da ljudi uvijek vole da čuju narodno kolo koje se svira uz frulu.
“To je u našem narodu uvijek aktuelno. Sviramo Užičko, Moravac, neka starija kola, kao Kolubarski vez, narodna kola iz Hercegovine”.
Zorana kaže da su puno naučile i od majke Dušanke, koreografa, koja je vodila kulturno – umjetničko društvo u Sopotu.
“ Uz aktivnosti u KUD-u Sopot krenula je igra, pjesma, svirka. Naučile smo puno od Dobrivoja Todorovića, poznatog frulaša. Učile smo od jednog od najboljih i najstarijih naših frulaša i to nam puno znači”, kaže Zorana Miloradović.
Bijeljina.com