Udruženje porodica nestalih boraca i civila “Semberije i Majevice”, u okviru projekta “Pravda za nestale” organizovalo je u Bijeljini okrugli sto na koji su, osim predstavnika institucija uključenih u proces traženja i identifikacije, bili pozvani i predstavnici Tužilaštva BiH, kantonalnih i opštinskih tužilaštava, ali se oni nisu pojavili na ovom okruglom stolu.
Smilja Mitrović, predsjednik Udruženja porodica nestalih boraca i civila “Semberije i Majevice” potvrdila je da se niko od predstavnika Tužilaštava BiH, kao i tužilaštava iz Tuzle, Brčkog, Bijeljine i Banjaluke nije pojavio na ovom okruglom stolu.
Nezadovoljni radom tužilaštava
“Okruglom stolu prisustvuju predstavnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) i Policije, predstavnici Insituta za traženje nestalih BiH i Međunarodne komisije za nestale osobe BiH. Mi ćemo s ovog stola poslati preporuke i zaključke, da nismo zadovoljni radom tužilaštava. Puno je problema u ovoj oblasti, bilo da je riječ o grobnicama, kosturnicama, o rješavanju pitanja posmrtnih ostataka koji nikome ne pripadaju. Mi i dalje tražimo svoje najmilije, ali, rezultata nema. Sudovi i tužilaštva su odgovorna za rješavanje tih pitanja, jer oni daju odobrenja za traženje i provjeravanje podataka”, izjavila je Smilja Mitrović.
Milka Kovačić, predsjednik Udruženja nestalih lica ”Bratunac – Srebrenica 2004” kaže da više od trideset godina traga za posmrtnim ostacima muža Božidara.
“Moj muž Božidar je nestao 1992. godine u njihovom čuvenom “pilićarniku”. Još uvijek tražimo pedeset i dvoje nestalih u Podrinju. Nama, porodicama, nemojte me pogrešno shvatiti, teško je stati pored spomenika gdje nema posmrtnih ostataka. Mislim da je trideset godina dug period. Živim za taj dan da pronađem svoga muža, kao i Smilja svoga sina. Mi u subotu, prvog jula, parastosom obilježavamo stradanje Srba Podrinja. Pozivam sve srpske majke i braću da nam se pridruže na parastosu povodom trideset godina stradanja Srba u Podrinju”, istakla je Milka Kovačić.
U BiH se još uvijek traga za 7.608 nestalih lica
Nikola Perišić, predsjedavajući Kolegijuma u Institutu za traženje nestalih BiH, izrazio je uvjerenje da će se popraviti stanje u oblasti traženja nestalih lica tokom proteklog rata u BiH.
“Mi u BiH još uvijek tražimo 7.608 nestalih lica i to su najteži slučajevi, većinom djela ratnog zločina, gdje su se počinioci dobrano potrudili da sakriju svoja nedjela. U situaciji smo da nalazimo posmrtne ostatke u riječnim koritima, na smetljištima i u dubokim jamama. Zbog toga je neophodna regionalna saradnja, jer se posmrtni ostaci nestalih osoba nalaze i u drugim državama, bivšim jugoslovenskim republikama, dok porodice žive u sasvim drugoj državi. Na nivou regije, BiH, Srbije, Hrvatske, Crne Gore i Kosova traži se 11.000 nestalih osoba, tako da BiH sa 7.608 nestalih, praktično, traži dvije trećine nestalih osoba”, istakao je Perišić, naglasivši da u spomen – kosturnicama i mrtvačnicama ima još 1.600 NN osoba, bez imena i prezimena.
Bijeljina.com