Teške optužbe i uvrede na račun političkih protivnika u Republici Srpskoj nisu ništa novo, kao ni sve češće tužbe koje uvrijeđeni političari podnose protiv kolega koje su im nanijele “duševnu bol”.
Najsvježiji primjer gdje je jedan domaći političar riješio da “presavije tabak” i tuži drugog jeste najava potpredsjednika PDP Igora Crnatka da će tužiti predsjednika Srpske i lidera SNSD Milorada Dodika zbog izjave da su njega (Crnatka) “preuzele obavještajne službe”.
– Opozicionu scenu su uzurpirali nedovršeni likovi kao što je Igor Crnadak, koji je bio zamjenik ministra odbrane u Savjetu ministara kada smo radili sa PDP. Njega su preuzele te obavještajne službe. On je proglašen za najboljeg i najservilnijeg, koji je puštao sve što su oni tražili – izjavio je nedavno Dodik.
Duševne boli
Na Dodikove tvrdnje Crnadak je reagovao najavom tužbe, ali i porukom da su lideru SNSD “preuzele pamet stotine miliona, silne nekretnine i luksuzni stil života”.
– Tužiću Dodika za ovo i biće mi veliko zadovoljstvo da novac od presude uputim nekoj od stotina hiljada porodica koje je Dodik, sa svojom “patriotskom” koalicijom, unesrećio – poručio je Crnadak.
Osim što svojim izjavama nanosi duševne boli kolegama političarima iz drugih stranaka, ni aktuelni predsjednik Republike Srpske nije bio pošteđen sličnih “bolova” u prošlosti. Tako je, prije osam godina, veliku pažnju javnosti privukla tužba koju je Dodik podnio protiv tadašnjeg predsjednika SDS Mladena Bosića.
Nadležni sud tada je presudio u Dodikovu korist jer mu je Bosić, kako je navedeno, nanio psihičku bol zbog prozivki o “krađama miliona”.
Jedan političar, a 7 tužbi
Najčešća meta tužbi među domaćim političarima u posljednje vrijeme je lider Liste “Za pravdu i red”, Nebojša Vukanović, koga je samo Nenad Nešić, predsjednik DNS, tužio čak sedam puta!
– Nema drugi način, ili da se obračunam fizički, a onda bi rekli Nešić nasilnik – objašnjavao je lider DNS seriju tužbi koje je podnio protiv Vukanovića.
Komunikolog Mladen Bubonjić za Srpskainfo kaže da se tužbe koje političari podnose protiv političara mogu posmatrati sa više aspekata – pravnog, političkog i komunikološkog.
– S pravnog aspekta, ono što je najproblematičnije jeste kako dokazati duševnu bol. Kada se pomene taj argument duševne boli, onda se možemo prebaciti i na druga dva aspekta, a to su politički i komunikološki. Duševna bol tada služi za političko obračunavanje ili za pozicioniranje među glasačima u javnom prostoru. Pravna praksa najčešće teško prepoznaje slučajeve duševne boli. Kako dokazati nečiju duševnu bol? Da li postoje objektivni, a ne subjektivni pokazatelji – pita Bubonjić.
Dodaje da takve tužbe među političarima imaju smisla, kao i kod ostalih građana, jedino kad su u pitanju eksplicitne laži ili očigledni primjeri iznošenja neistina.
– Tada se tužba podnosi zbog klevete. Međutim, u većini slučajeva možemo da vidimo da su takve tužbe među političarima uglavnom instrument političke borbe i da služe kako bi se dodatno obračunavali sa političkim protivnicima, ali i kako bi zauzimali pozicije u političkom javnom prostoru – smatra Bubonjić.
ZMAJU “OTKAZAO” MOZAK
Zanimljiv pravosudni slučaj u kojem, doduše, jednu od glavnih uloga nije imao domaći političar, već internetska zvijezda, dogodio se u jeku prošlogodišnje predizborne kampanje kada je Ilija Grahovac, poznatiji kao Zmaj od Šipova, na mrtvo ime izvrijeđao, a zatim i prijetio predsjedniku PDP Branislavu Borenoviću i kandidatu opozicije za predsjednika Srpske, Jeleni Trivić, što je zabilježeno video-snimkom.
Kasnije se pred tužiocem Grahovac izvinjavao Borenoviću za sve što je govorio, tvrdeći da nije znao šta priča jer je bio pijan, te da mu je, kako je rekao, “otkazao mozak”. Borenović je izvinjenje prihvatio, a Trivićeva nije ni podnosila krivičnu prijavu protiv Grahovca.
izvor:SrpskaInfo/FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA