Krvni ugrušci mogu uzrokovati moždani i srčani udar, što ih čini jako opasnima
Određena količina zgrušavanja je neophodna jer sprečava pretjerano krvarenje, ali ugrušci koji se sami ne tope predstavljaju opasnost zato što mogu putovati po tijelu i potencijalno blokirati protok krvi do vitalnih organa. Ako se to desi, neophodno je potražiti ljekarsku pomoć.
Stanje koje se zove plućna embolija događa se kada krvni ugrušak začepi krvni sud u plućima i to može biti opasno po život. Na plućnu emboliju mogu upozoriti četiri simptoma.
To su:
Međutim, stanje može uzrokovati i teškoće s disanjem koje se javljaju iznenada i iskašljavanje krvi. Ako uočite bilo koji od navedenih simptoma, bez odlaganja zovite hitnu pomoć.
Plućna embolija najčešće se događa kada dio ugruška iz noge doputuje u pluća. Rizik od plućne embolije veći je kod osoba starijih od 60, osoba s prekomjernom tjelesnom težinom, kod pušača, onih koji su već imali plućnu emboliju, kod oboljelih od raka ili zatajenja srca i kod osoba s proširenim venama, piše N1.
Kako biste smanjili rizik plućne embolije, savjetuju se održavanje zdrave tjelesne težine, vježbanje, pijenje puno tečnosti, izbjegavanje dugog mirnog sjedenja, prestanak pušenja i konzumacije alkohola i izbjegavanje držanja nogu prekrštenima dok sjedite.
Simptome krvnog ugruška u nozi prepoznaćete po pulsirajućem bolu, otoku, toploj, crvenoj ili tamnoj koži oko bolnog područja, otečenim venama koje su tvrde ili bolne na dodir.