Novinaru Srpskainfo i “EuroBlica”, Nikoli Morači, juče je vraćen mobilni telefon koji mu je oduzet prije tri mjeseca po nalogu Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka nakon što je odbio da otkrije podatke o svom povjerljivom izvoru informacija.
Ovu vijest pozdravile su brojne kolege novinari koji su u protekla tri mjeseca podržavali Moraču i zahtijevali od policije i tužilaštva da mu vrate mobilni telefon, te prekinu istragu protiv njega, nazivajući je apsurdnom.
Predsjednik Kluba novinara Banjaluka Siniša Vukelić ističe da je potpuno jasno da je cilj oduzimanja telefona bio pritisak na Moraču i pokušaj da se kompromituju njegovi izvori.
“Ovo je konačno jedna lijepa vest koja je pokazala važnost solidarnosti medijske zajednice i nadam se da će ubuduće u policiji i tužilaštvu dva puta razmisliti prije nego što posegnu za institucionalnim pritiskom na medije”,kaže Vukelić za Srpskainfo.
Dodaje da je pokušaj “provaljivanja” u telefon novinara u cijelom regionu, opravdano, skrenuo pažnju na ambijent u kojem rade novinari u Srpskoj i BiH.
“Ambijent u kojem više od 70 odsto građana smatra da je opravdano udariti novinara, ambijent u kojem vlast novinare vidi iza rešetaka ako budu pisali o njihovim porodicama, kriminalu i korupciji”, poručuje Vukelić.
Novinar „Nezavisnih novina“ Dejan Šajinović kaže da je vraćanje Moračinog telefona direktan rezultat razgovora koje je grupa novinara i aktivista imala u Beču, Strazburu i Briselu prošle sedmice.
“Mi smo najviše zvaničnike OEBS, Savjeta Evrope i EU, koji se bave BiH i Zapadnim Balkanom, upoznali sa načinima na koje vlasti u Republici Srpskoj zloupotrebljavaju svoja ovlaštenja djelovanjem sa pozicije moći kako bi izvršili pritisak na sve one čije im se pisanje ili rad ne sviđa. Hvala im još jednom što su nas saslušali”, istakao je Šajinović.
On za Srpskainfo kaže da je žalosno što je vraćanje telefona rezultat pritiska, a ne odgovornosti domaćih vlasti, a zastrašujuće na šta bi sve bili spremni da nema uticaja međunarodne zajednice.
” Vjerujem da će slično proći i ostali pokušaji zloupotrebe moći poput kriminalizacije klevete, ali priželjkujem da pozitivni procesi budu rezultat našeg unutrašnjeg djelovanja, a ne da EU i druge organizacije moraju stalno da vrše pritisak da vlasti rade ono što im je posao”, istakao je Šajinović.
Podsjećamo, prije tačno tri mjeseca dogodio se pravni presedan kada su policijski službenici zloupotrebljavajući svoja ovlaštenja, u cilju otkrivanja identiteta izvora koji je navodno učinio dostupnim podatke iz jednog krivičnog postupka, najprije pokušali da „iznude“ tu informaciju od novinara Morače, zahtijevajući od njega da otkrije podatke o svom povjerljivom izvoru informacija.
Nakon što je to odbio, osumnjičen je za izvršenje krivičnog djela Povreda tajnosti postupka iz člana 337. KZ RS. Po istom osnovu saslušani su i osumnjičeni odgovorni urednik Siniša Trkulja i direktor razvoja i izvršni urednik za onlajn, Boris Lakić.
Morači je nakon toga oduzet mobilni telefon i deponovan u Osnovnom sudu Banjaluka, gdje su po nalogu tužioca trebale biti detaljno pregledane poruke i pozivi koji su upućivani na taj broj telefona.
Međutim, to se na kraju nije desilo jer je telefon zaštićen numeričkim kodom, i istražioci nisu mogli da pregledaju ništa od navedenog. Kada su iscrpili sve mogućnosti više nije bilo razloga da se telefon drži u sudskom depozitu, pa je on juče ujutro vraćen Morači.
Brojni pravnici i medijska udruženja kako iz Bosne i Hercegovine, tako i iz Evrope ocijenili su da je u ovom slučaju riječ o pritiscima na našu medijsku kuću i novinare, te su ponudili svoju stručnu pomoć u ovom slučaju.