Republička fitosanitarna inspekcija u protekla tri mjeseca zabranila je, između ostalog, uvoz više od 7.200 zaraženih sadnica voća iz Turske i Srbije, čime je, prema riječima voćara, spriječena milionska šteta, jer samo komad takvog sadnog materijala može da bude poguban za cijeli voćnjak pa i šire.
Praksa inspekcije, koja je od početka godine kontrolisala 4.143 pošiljke poljoprivrednog repromaterijala, od čega je devet vraćeno sa granice, je da pred početak i u toku sjetvene sezone posebnu pažnju usmjerava na kontrolu sjemena poljoprivrednog bilja, sadnog materijala, đubriva, sredstava za zaštitu bilja i drugog repromaterijala koji se uvozi u Srpsku.
Tako je prilikom pregleda pošiljki inspekcija nedavno zabranila i uvoz sredstva za zaštitu bilja iz Turske u količini od 540 litara u pakovanju od litar i 0,20 litara.
– Tokom redovnog fitosanitarnog pregleda u proteklom periodu zabranjen je uvoz 4.000 kilograma sjemena luka porijeklom iz Holandije. Takođe, zabranjen je i uvoz dvije pošiljke sjemena kukuruza, i to 3.900 kilograma porijeklom iz Italije i 1.500 kilograma porijeklom iz Srbije – rekao je za “Glas” glavni republički poljoprivredni inspektor Dragan Mataruga.
Dodao je da su rezultati analize, za šta je uzeto 289 uzoraka, pokazali da vraćene pošiljke ne odgovaraju propisanim normama kvaliteta, odnosno ne prati ih sva potrebna dokumentacija ili je utvrđeno prisustvo karantinski štetnih organizama.
Zbog toga je, prema njegovim riječima, izuzetno važno da domaći proizvođači sjetveni materijal kupuju samo u registrovanim poljoprivrednim apotekama, u kojima su zaposlena stručna lica i koje su pod stalnim nadzorom inspekcije.
– Inspekcija upravo na taj način nastoji da svojim aktivnostima obezbijedi snažnu podršku domaćoj poljoprivrednoj proizvodnji – kazao je Mataruga.
Poljoprivredna proizvodnja, naglasio je on, ima poseban značaj za domaće tržište i domaću prerađivačku industriju te nadležne institucije ulažu sve raspoložive resurse i kapacitete s ciljem postizanja što kvalitetnijih prinosa.
Predsjednik Udruženja voćara RS Dragoja Dojčinović kaže za “Glas” da rasadničari iz inostranstva, zbog ruske zabrane uvoza svega pa i sadnog materijala, pokušavaju da se na razne načine “riješe” viška sadnica među kojima ima i zaraženih.
– To nije problem od juče. To se dešavalo i ranije, ali ne u mjeri kao ovog proljeća, što je jako teško kontrolisati – rekao je Dojčinović.
Kako bi zasadili, a samim tim i dobili što kvalitetnije voće, a poučeni dosadašnjim iskustvom, u narednim danima voćari bi trebalo da se sastanu sa domaćim rasadničarima i predstavnicima resornog ministarstva, koje će i ove godine učestvovati u nabavci sadnog materijala za voćare.
Prema njegovim riječima, ukoliko bi zasadili zaražene sadnice, voćari bi ih za godinu-dvije morali počupati te nekoliko godina na toj zemlji ne bi mogli podići novi zasad, jer bi zemljište bilo zaraženo, a potom bi trebalo da sprovedu i dezinfekciju te zemlje, što iziskuje nova ulaganja i enormne troškove.
– Primjera radi, šarka šljive može zaraziti kompletnu teritoriju od Gradiške do Banjaluke, jer to prenose vjetar i insekti – kazao je Dojčinović.
Prošla godina
Republička fitosanitarna inspekcija u prošloj godini izvršila je 9.687 kontrola prilikom uvoza različitih pošiljki poljoprivrednog repromaterijala, od čega je za potrebe laboratorijskih analiza uzeto 555 uzoraka. Za devet pošiljki zabranjen je uvoz, jer je utvrđeno da ne odgovaraju propisanim normama kvaliteta ili je utvrđeno prisustvo karantinski štetnih organizama.
izvor/FOTO:Glas Srpske