Hiljade roditelja kockaju se životima djece

23.03.2023. - Društvo

Da mnogi roditelji uprkos opasnostima i apelima nadležnih djecu i dalje prevoze bez auto-sjedalica i posebnih podmetača, svjedoče podaci policije koja je lani zbog ovog prekršaja kaznila 3.041 vozača, 55 više u odnosu na godinu ranije.

 

U putnom saobraćaju širom svijeta, prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), godišnje pogine oko 186.300 djece, što je više od 500 dnevno. U saobraćaju djeca i mladi do 19. godine starosti najviše ginu kao pješaci, zatim kao putnici, motociklisti i biciklisti. Podaci pokazuju i da djeca koja stradaju kao putnici u vozilima najčešće nisu bila vezana, niti postavljena u auto-sjedalice.

Kada je u pitanju Republika Srpska, u Ministarstvu unutrašnjih poslova RS kažu da je lani zbog nepropisnog prevoženja djece u motornom vozilu sankcionisan 3.041 vozač, dok je godinu ranije kažnjeno njih 2.986.

To su veliki brojevi, kažu stručnjaci za bezbjednost saobraćaja upozoravajući da nepoštovanjem pravila odrasli ugrožavaju živote najmlađih.

Vršilac dužnosti zamjenika direktora Agencije za bezbjednost saobraćaja RS Milija Radović kaže za “Glas” da je 2021. godine na putevima Srpske poginulo troje djece mlađe od 14 godina.

– Za prošlu godinu još nemamo podatke. Prema mjerenjima bezbjednosti saobraćaja koje Agencija sprovodi, rezultati iz 2021. godine pokazali su da je 79,5 odsto roditelja koristilo auto-sjedalicu za prevoz mališana uzrasta do tri godine. Međutim, poseban problem je bezbjednost djece od tri do 12 godina, jer analize pokazuju da tek 30,4 odsto roditelja u Srpskoj na ispravan način prevozi svoje dječake i djevojčice u toj starosnoj grupi, što je izuzetno nizak procenat – kaže Radović.

Ističe da je izuzetno opasno da djeca, naročito bebe, tokom vožnje sjede u majčinom krilu.

– U slučaju saobraćajne nesreće majka ne može zadržati dijete u naručju i ono po inerciji kreće naprijed, udara u tvrde dijelove automobila, najčešće u šajbu. Budući da je glava mališana proporcionalno teža u odnosu na tijelo, udaraju upravo glavom i samim tim posljedice su teže. U SAD ne možete izvesti bebu iz porodilišta dok ne dostavite dokaz da imate auto-sjedalicu. To je odlična mjera i predložiću uvođenje takve prakse i kod nas kada bude mijenjan Zakon o osnovama bezbjednosti saobraćaja – rekao je Radović i dodao da veliki broj roditelja nepravilno koristi sjedalice, čime se smanjuje njihova djelotvornost, zbog čega smatra da se moraju sprovoditi edukacije, najbolje trudnica, o ovoj temi.

Prevoz djece u putničkim automobilima regulisan je Zakonom o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH, čijim odredbama je propisano da vozač ne smije prevoziti dijete mlađe od 12 godina na prednjem sjedištu. Međutim, vozač može prevoziti dijete mlađe od dvije godine na prednjem sjedištu ako vozilo nema vazdušni jastuk za suvozača ili je isključen, te ako se dijete prevozi u bezbjednosnoj sjedalici postavljenoj suprotno smjeru kretanja vozila, a koja je pričvršćena za sjedište pomoću sigurnosnog pojasa u tri tačke vezivanja.

– Dijete mlađe od pet godina prevozi se u putničkom automobilu na zadnjem sjedištu, isključivo u sjedalici koja je pričvršćena pomoću bezbjednosnog pojasa u tri tačke vezivanja ili posebnim kopčama u vozilu. Djeca od pet do 12 godina prevoze se na zadnjem sjedištu na posebnom podmetaču prilagođenom njihovoj visini koja omogućava upotrebu bezbjednosnog pojasa – pojasnili su u MUP-u Srpske.

Kazne

U MUP-u Srpske kažu da je za vozača koji prevozi dijete mlađe od 12 godina na sjedištu suvozača propisana kazna od 400 do 1.000 maraka.

– Vozač koji u motornom vozilu nepropisno prevozi dijete na prednjem i zadnjem sjedištu, bez bezbjednosne sjedalice, posebnih podmetača i slično, biće kažnjen sa 40 KM – naveli su u MUP-u.

 

izvor:Glas Srpske/FOTO:Pixabay