Pored sode bikarbone, jabukovo sirće jednostavno morate imati u kući u svakom trenutku.
Zbog svojih koristi po zdravlje, jabukovo sirće se obično radije preporučuje od drugih vrsta sirćeta. Prvi razlog je taj što su fermentisane jabuke bogate pektinom, vrstom vlakane koje je veoma dobro za varenje.
Drugi razlog je taj što jabuke sadrže maleinsku kiselinu, koja se, zajedno sa magnezijumom u organizmu, bori protiv bolova.
Jabukovo sirće je posljednjih godina, postalo glavni sastojak u ishrani. Novija istraživanja pokazuju da jabukovo sirće pomaže kod nekih bolesti, recimo dijabetesa ili preterane gojaznosti. Spisak se tu, naravno, ne završava.
Ukoliko imate problema sa lošim varenjem usljed nedostataka želudačne kiseline, kašičica sirćeta posle obroka može da bude upravo ono što vam je potrebno.
Naravno, ukoliko imate problema sa viškom želudačene kiseline, sirće neće biti ni od kakve pomoći, a vjerovatno će i pogoršati stanje.
Namazano na kožu ono brzo isparava, što obezbjeđuje korisno rashlađivanje koje može da izvuče toplotu iz opekotine od sunca. Sirće takođe pomaže protiv zapaljenja koje uzrokuje da opečena koža svrbi.
Kada bakterije ili gljivice bujaju u toploj, vlažnoj sredini ušnog kanala, to stanje se naziva plivačko uho. Sirće obavlja dvostruki posao – bori se protiv obe vrste napadača – i zbog toga, kada se pomiješa u jednakim dijelovima sa alkoholom i ukapa u uvo, može da pomogne da se izliječi ovo stanje.
Potapanje stopla u sirće je efikasan tretman za atletsko stopalo.
I efekti povreda od meduza i ujeda komaraca mogu se ublažiti sirćetom. Ono neutrališe supstance koje su se našle u koži, a koje izazivaju bol.
Sirće može da smanji i svrab kod koprivnjače: razblažite ga sa malov ode i nanesite na kožu tapkanjem koristeći parče vate.
Sirće je jedno od najpopularnijih lijekova za glavobolju. Tradicionalni pristup je da se braon papir za pakovanje natopi jabukovim sirćetom i stavi na čelo. Možete, takođe, da natopite čistu krpu i jako je stegnete oko glave.
Niko ne može sa sigurnošću da objasni zašto to djeluje, ali se mnogi zaklinju u djelotvornost ovog postupka.
Sirće je takođe i provereni narodni lijek za bolove u grlu. Neki ljudi preporučuju ispiranje grla rastvorom dobijenim dodavanje kašike sirćeta u čašu tople vode.
Drugi opet, sami prave sirup za kašalj od jednakih količina meda i jabukovog sirćeta, mješanjem ili mućkanjem do potpunog rastvaranja.
Za blistavu kožu i protiv svraba na koži preporučuje se spoljna upotreba razblaženog sirćeta, a trljanje i masiranje ovim rastvorom prija i potpuno zdravim osobama.
Osim osjećanja svježine koje dugo traje jabukovo sirće daje koži mekoću i vlažnost. Kada se koristi kao sredstvo za poslednje ispiranje kose pomaže da se smanji količina peruti, kao i da se smanji svrab glave.
Izvor:UNA