Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Crne Gore u prethodna tri mjeseca sa granice je vratila ili uništila blizu 300 tona voća i povrća, kod kojeg je najčešće bio zabilježen povišen nivo pesticida ili drugih materija koje mogu ugroziti zdravlje potrošača.
Iz Uprave su povodom Svjetskog dana bezbjednosti hrane, koji se obilježava 7. juna, ističu da sa tržišta uklanjaju i druge proizvode koji ne zadovoljavaju parametre bezbjednosti ili kvaliteta, a među njima su mlijeko i mliječni proizvodi, meso i prerađevine od mesa, ribe, mlinski i konditorski proizvodi, prerađevine od voća i povrća, hrana za životinje i slično.
Kontrolišu se, kako navode, gotovo svi prehrambeni proizvodo, te da je u turističkoj sezoni fokus kontrola u područjima gdje boravi više turista, jer se na taj način brine i o zdravlju gostiju i “doprinosi i turističkom renomeu države na svjetskom tržištu”.
“Fokus je uvijek na proizvodima koji su mogu biti rizičniji za kontaminaciju, kao i na proizvodima koji se u određenom dijelu godine više koriste u ishrani. Proizvodi životinjskog porijekla se više kontrolišu, ali i proizvodi biljnog porijekla kao što su svježe voće i povrće”, rekli su iz Uprave.
Iz Uprave su saopštili da se domaći proizvodi kontrološu kroz sistem “od njive do trpeze” i da za svaku fazu proizvodnje postoje pravila – od samog početka do iznošenja na tržište, pa svi subjekti koji posluju sa hranom moraju znati kako da ih primjenjuju.
Iz Uprave su naglasili da je bezbjednost hrane zajednička odgovornost svih građana, od donosioca odluka do krajnjih korisnika, međunarodnih organizacija, trgovaca, subjekata u poslovanju hranom, poljoprivrednika, naučne i akademske zajednice i potrošača.
izvor:Nezavisne/FOTO: neum