Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske obavijestilo je korisnike podsticajnih sredstava u poljoprivredi da su danas isplaćeni svi podsticaji za 2022.godinu.
Isplaćeno je ukupno 5.075.665 KM, po raznim osnovama.
Posredstvom Agencije za agrarna plaćanja Republike Srpske danas su isplaćeni podsticaji za sistem krava- tele za 2022.godinu, premija za soju i uljanu repicu, premija za sjemenski materijal, te podsticaji za zašitu zdravlja biljaka i životinja.
Takođe, isplaćeni su svi preostali podsticaji za pravna lica: premija za voće, priplodne krmače i nazimice, tov junadi i brojlera, premija za ovce i koze i premija za duvan, te premija za organsku proizvodnju.
Ovi isplatama su u rekordnom roku isplaćeni svi podsticaji iz prethodne godine.
Boško Radić, proizvođač pšenice I predsjendik Udruženja poljoprivrednih proizvođača sela Semberije kaže da su poljoprivredni proizvođači u Semberiji zadovoljni zbog činjenice da su svi podsticaji iz prošle godine isplaćeni sa današnjim danom, krajem februara.
“ U resornom ministarstvu I vladi RS pokazali su se kao maksimalno korektni prema nama, poljoprivrednim proizvođačima. Shvatili su važnost proizvodnje hrane u ovakvim vremenima I potrebu da se olakša pozicija poljoprivrednicima širom Republike Srpske. I agrarni budžet za ovu godinu uvećan je sa 110 na 180 miliona KM. Gotovo svi naši prijedlozi I zahtjevi su uvaženi. Za pšenicu je povećan podsticaj po hektaru na 500 KM, ukinut je limit za nabavku poljoprivredne mehanizacije I dogovoren je fiksan podsticaj opd 40 odsto, bilo da kupujete tri mašine, traktor ili kombajn. Kapitalna ulaganja u poljoprivredu definisana sun a iznose od 50.000, 100.000 I 200.000 KM, što je, takođe, izuzetno dobar potez”, smatra Boško Radić.
Nebojša Đokić, farmer, proizvođač mlijeka, koji svakodnevno sa svoje farme mljekari isporučuje oko 1.000 litara mlijeka, zadovoljan je dosadašnjom isplatom podsticaja za mlijeko I redovnošću isplate.
“Upravo sam pročitao vijest koju je objavilo resorno ministarstvo. Dosadašnja saradnja je bila korektna i tu se nema šta dodati, niti oduzeti. S druge strane, mi mljekari već dugo ukazujemo na neke nelogičnosti koje se javljaju na tržištu mlijeka. Mlijeko u marketima košta od 2,80 do 3,40 KM po litru. Naši farmer prodaju mlijeko po jednu KM po litru. Ranije je ta razlika između proizvođača i prodavnica iznosila oko 60 pfeniga, dok je sada puno veća. Mi od resornog ministarstva i u ovoj godini možemo očekivati podsticaj od 25 pfeniga po litru, plus pet pfeniga, ukoliko preračunamo podsticaj po muznom grlu od 200 KM. Mlijeko je tražena roba na tržištu i mi očekujemo da će morati doći do nekih korekcija u tom pogledu”, ističe Đokić, koji od 2006. godine na porodičnom imanju u Dvorovima kod Bijeljine proizvodi mlijeko.
Redovnošću isplate podsticaja i, prije svega, kako kažu, iskazanom brigom za poljoprivredne proizvođače i farmere, zadovoljni su i uzgajivači svinja iz Magnojevića, kao i semberski proizvođači duvana.
Bijeljina.com