Predstavnici stranaka sa sjedištem u Srpskoj, predvođenih SNSD-om te HDZ-a BiH i partija okupljenih oko SDP-a, poznatijih kao “osmorka” obavili su prvu rundu pregovora o budućim direktorima na nivou BiH, s osvrtom na činjenicu da su dobrom dijelu već istekli mandati.
Novi krug razgovora ide, kako je najavljeno, nakon imenovanja ministara i zamjenika ministara u Savjetu ministara, što se očekuje oko 20. januara. Za sada je objelodanjeno da će srpski kadrovi zadržati direktorske pozicije u Agencija za istrage i zaštitu (SIPA) BiH, a gotovo je izvjesno da će ostati i na čelnim mjestima u Agenciji za lijekove i medicinska sredstva BiH i Službi za poslove sa strancima.
Predsjednik stranke Narod i pravda Elmedin Konaković, koji je kandidat za ministra inostranih poslova BiH, rekao je da su u sektoru bezbjednosti istekli brojni mandati.
– Od 36 ima 18 ili više pozicija gdje su istekli mandati i koji rade na rubu zakona. U sektoru bezbjednosti od šest ključnih institucija u pet su na čelu ljudi čiji su mandati davno istekli, koji su odgovorni više svojim političkim šefovima, nego institucijama BiH – rekao je Konaković i dodao da je dogovor da na ta mjesta dođu kompetentni kadrovi.
Govoreći o mjestima koja su pripala “trojci”, kao dijelu “osmorke”, izdvojio je Direkciju za koordinaciju policijskih tijela BiH, kao i Obavještajno-bezbjednosnu agenciju (OBA) te je izvjesno da odlazi njen prvi čovjek Osman Mehmedagić, poznatiji kao Osmica i po aferama i bliskosti za SDA, koja u ovom mandatu nije dio vladajuće većine na zajedničkom nivou.
Hrvati bi, prema dosadašnjim informacijama, trebalo da zadrže fotelju u Graničnoj policiji BiH, a posebno bi mogli da budu zanimljivi predstojeći razgovori o direktorskoj fotelji u UIO BiH.
Aktuelnom direktoru Miri Džakuli, kadru iz reda hrvatskog naroda, mandat je istekao prije nekoliko godina, a od tada traje “tiha” borba na političkoj sceni za tu fotelju, jer je žele i Srbi i Hrvati i Bošnjaci.
Ipak, početni pregovori, prema riječima sagovornika “Glasa”, govore da su stranke iz Srpske na dobrom putu da dobiju tu poziciju, a jedan od ključnih argumenata je taj što od osnivanja Uprave, prije gotovo dvije decenije, ni u jednom mandatu direktor nije bio iz reda srpskog naroda.
– Više stranaka je iskazalo interesovanje za direktorsku poziciju u UIO BiH. Svako ima svoje argumente. To ostaje kao neko poluotvoreno pitanje, ali vjerujem da neće biti problematično – tvrdi naš sagovornik.
Govoreći o ostalim pozicijama istakao je da je raspoloženje takvo da ostaje slična raspodjela kakva je bila do sada. “Osmorka” će biti na čelu, između ostalog, Kancelarije za reformu javne uprave.
– “Osmorci” pripadaju uglavnom institucije koje su bile pod ingerencijom SDA i DF-a u prethodnom sazivu, uz nekoliko izmjena. U 36 ključnih agencija praksa je bila da bude raspodjela 12-12-12, ali je bilo i 11-11-14 za kadrove iz Republike Srpske, ali je usaglašeno da ta ravnoteža bude vraćena. Nije sve završeno. Krenulo se sa tih 36 ključnih, a ima ih još toliko otprilike – rekao je naš sagovornik.
U Agenciji za državnu službu BiH nedavno su potvrdili za “Glas Srpske” da su za pojedine pozicije raspisani konkursi po ranijim zaključcima Savjeta ministara, ali i da procedura nije dovedena do kraja. U postupku je konkurs za izbor direktora Direkcije za evropske integracije BiH, a mandati su istekli i, između ostalih, direktorima Instituta za intelektualno vlasništvo i Direkcije za ekonomsko planiranje
izvor:Glas Srpske/FOTO:Glas Srpske