Postoje čak tri dobra razloga za razlikovanje noćne od dnevne kreme. Ta tri nivoa su tekstura, prirodan ciklus kože i aktivni sastojci koji se najčešće nalaze u dnevnoj, odnosno noćnoj kremi.
Postoji značajna razlika u teksturi između dnevne i noćne kreme. Teksturu dnevne kreme mnogi će opisati kao vodenastu, laganu ili hidratantnu. Užurbani dan često servira nedostatak hidratacije, stoga to najviše tražimo u dnevnim kremama. Isto tako, tokom dana se više znojimo nego noću, nosimo više kozmetičkih slojeva (osim kreme, većina nosi i puder), stoga je bitno da je dnevna krema laganije teksture, koja se lako upija. Noćna krema je gotovo uvijek poprilično gusta i u pravom smislu riječi – kremasta. Ponekad je namjerno formulisana tako da se sporije upija kako bi imala i funkciju maske. Cilj noćne kreme je nahraniti kožu nakon iscrpnog dana te djelovati skladno s prirodnim ciklusom regeneracije kože.
Možda će vas iznenaditi, ali koža ima različite cikluse “ponašanja” preko noći i dana. Preko dana se bori sa suncem, odnosno s onim dijelom UV zračenja koji oštećuje kožu. Nastoji se s prirodnim mehanizmima (stvaranjem melanocita zbog kojih potamnimo) odbraniti od štetnog UV zračenja. Zato je većina dnevnih krema stvorena da podupire kožu u ovom procesu odbrane. Noću se, sa druge strane, koža regeneriše i popravlja štetu koja je nastala tog dana. Uloga noćne kreme je podsticanje i pomaganje u ovom prirodnom procesu regeneracije kože. Stoga se u dnevnoj i noćnoj kremi mogu pronaći drugačiji aktivni sastojci, koji će djelovati skladno s prirodnim kapitalom kože za odbranu, odnosno regeneraciju.
Aktivni sastojci zapravo čine najveću razliku između dnevne i noćne kreme. Dnevne kreme, za početak, često sadrže antioksidanse. Tokom dana smo nerijetko izloženi UV zračenju koje uzrokuje stvaranje slobodnih radikala. Kako je poznato da antioksidansi neutrališu slobodne radikale, dnevne kreme uglavnom sadrže neki od najčešće korištenih antioksidansa – vitamin C, ekstrakt zelenog čaja, vitamin E i dr. Drugi čest sastojak krema koje se deklarišu kao dnevne je SPF. Kad proizvod nije primarno promovisan kao krema za zaštitu lica od sunca, riječ je o previše niskom nivou zaštite poput SPF 10 ili 15. Preporučljivo je stoga nakon ovakvih dnevnih krema dodati konkretan nivo zaštite poput SPF 30. Što se tiče noćne kreme, koža se tokom noći oporavlja od raznih štetnih uticaja nastalih tokom dana. Drugim riječima, dolazi do regeneracije kože. Aktivni sastojci u noćnim kremama podržavaju tu regeneraciju, stoga u noćnoj kremi možemo pronaći sastojke koji podstiču stvaranje kolagena, zacjeljivanje kože ili umiruju kožu. Neki od najčešćih su retinol, adenozin, alantoin, vitamin C, peptidi, ceramidi i drugi. Neki od ovih sastojaka su vrlo nestabilni. Pri izlaganju UV zrakama došlo bi do degradacije tih aktivnih sastojaka. Nestabilni sastojci mogu na koži izazvati iritacije. Zato noćnu kremu koja naglašava neko anti-age djelovanje nemojte nositi preko dana, jer vjerovatno sadrži neki od prethodno navedenih aktivnih sastojaka.
Sve se, kao i uvijek, vrti oko kolagena i elastina koji daju koži elastičnost. Funkcijom dnevne rutine nastojimo zaštititi kolagen i elastin, dok u večernjoj rutini nastojimo pomoći koži da izgradi kolagen i elastin. Elastin je naročito teško izgraditi, stoga je visoki SPF faktor u dnevnoj rutini izrazito bitan za dugoročno zdravlje, čvrstoću i elastičnost kože.
izvor:Buro/Nezavisne/FOTO:Agencije