Protojerej stavrofor Ljubivoje Radović rekao je za RTS da su se mnogi običaji u našem narodu mijenjali, prekidali i obnavljali, a da je jedino slava ostala uvijek. Naglašava da treba proslaviti bez pretjerivanja, jer smisao slave i nije u pretjerivanju i jelu i piću, nego u duhovnom raspoloženju.
Protojerej stavrofor Ljubivoje Radović i ove godine savjetuje vjernike da proslave Svetog Nikolu i sve ostale slave na najjednostavniji način – u krugu porodice i sa najbližim prijateljima i rođacima.
“Bez pretjerivanja, na kraju smisao slave i nije u pretjerivanju i nije samo u jelu i piću, nego u duhovnom raspoloženju, prije svega u dolasku u crkvu da se tu pomolimo Bogu, a onda da tu molitvenu atmosferu prenesemo u svoju domaću ili malu crkvu”, kaže Radović.
Dodao je da u što manjem broju treba da se okupljamo kako bismo zaštitili sebe od drugih i druge od sebe. Ističe da to što pojedini slave slavu u restoranima i sa muzikom nema veze sa pravoslavnim poimanjem krsne slave.
“To je porodični praznik koji se proslavlja u krugu porodice i sa najbližim prijateljima i proslavljanju slave nije mjesto u restoranima, kafanama, nije mjesto uz muziku nego jednostavno da slavimo kako priliči pravoslavnom vjerniku”, ističe Radović.
“Ogroman broj naših pravoslavnih hrišćana slavi slavu, ali ne zna ništa o svetitelju koga proslavlja i treba da razgovore vode u tom pravcu, da naučimo, da se ispunimo ljubavlju i da na taj način ukažemo poštovanje svetitelju”, dodaje protojerej Radović.
Ukazao je da su nekada domaćini dvorili slavu, gosti su sjedili i bili na objedu, a domaćin je stajao i nije želio da sjedne poštujući svetitelja koga proslavlja i poštujući goste koje je prizvao u svoj dom.
“A mi hoćemo da tu atmosferu prenesemo u kafanu, to jedno sa drugim ne ide. Bolje je da čovjek ne slavi nego da slavi naopako, da slavi onako kako ne priliči pravoslavnoj vjeri i pravoslavnim hrišćanima”, ističe Radović.
Kada je riječ o Nikoljdanu, kaže da je u pravu Duško Radović kada kaže da polovina ljudi slavi, a polovina ide na slavu.
“Cijela Srbija slavi Svetog Nikolu i tu su običaji isti kao i za svaku drugu slavu s tim što je izraženo darovanje međusobno i to nije u onom smislu u kojem mi darujemo jedni druge prevareni s tim da je Djed Mraz taj koji dolazi i donosi poklone, jer to je plod potrošačkog društva gdje žele da se što više kupuje i da na taj način imaju koristi od nas”, kaže Radović.
“Međutim, mi proslavimo Svetog Nikolu kao onoga ko je bio darodavac, ali nije davao onima kojima nije potrebno, nije davao da bi dobio zauzvrat, nego je davao i pomagao sirotinju. U tome jeste draž i ljepota davanja, a s obzirom na to da je sada post mi još više treba da razmišljamo o tome da oplemenimo svoja srca postom i molitvom”, naglašava Radović.
Naveo je da post ne smijemo da svedemo na tanjir, jer je post nešto mnogo uzvišenije i veće.
“Treba dobrim dijelima i ljubavlju da ga začinimo i da pokažemo da smo zaista na pravom putu, putu jevađelskom”, dodaje Radović. Ističe da su se mnogi običaji u našem narodu mijenjali, prekidali i obnavljali, a da je jedino slava ostala uvijek. “Slavili su naši preci u rovovima, u najvećim oskudicama, stradanjima i patnjama. Bilo na koji način, ali nikako nisu dozvolili da se prekine slavljenje krsne slave”, zaključio je Radović.
Izvor: RTS