Predsjednik Unije poslodavaca Republike Srpske Saša Trivić rekao je da je teško očekivati da u realnom sektoru dođe do povećanja plata, jer je situacija sve teža, a poslodavci plate povećavaju u skladu sa svojim mogućnostima.
“Nisam siguran koliko su realna očekivanja da u realnom sektoru dođe do povećanja plata, jer zavisimo od svjetskog tržišta. Privreda ne može kao država dekretom da podige plate. Svaki poslodavac će to da uradi onoliko koliko može”, rekao je Trivić.
On je dodao da je evidentno da ni u Evropi ne rastu plate, te je evidentno da će inflacija negativno uticati na kupovnu moć stanovništva.
„Samo Srbija i BiH su platama ispratile rast inflacije, dok cijela Evropa nije. Prema tome, iz dana u dan smo sve manje konkurentni, tako da poslodavci trpe posljedice toga i nisam siguran koliko ćemo moći dalje raditi na dosadašnji način“, rekao je Trivić.
On smatra da bi Vlada u tom pogledu mogla pomoći, ukoliko preduzme određene mjere u smislu da se povećane isplate ne oporezuju.
„Naš poreski sistem je podsticajan i već imamo zakon o podsticajima za rast plata, te vam se u određenom periodu vrati dio tih poreza i doprinosa i, ako bi se išlo na bilo kakvu pomoć, onda bi to jedino bilo moguće kroz izmjene zakona ili povećanje tog iznosa povrata“, rekao je Trivić.
On je dodao da tehnologija postoji, te da je potrebno da Vlada donese odluku na koji način može pomoći.
Trivić je podsjetio i da je u Republici Srpskoj najniža plata prošle godine povećana dva puta.
„Evidentno je da je danas ta naša najniža plata veća od najniže plate u Srbiji, ali i da pravi ozbiljne probleme ne samo u privatnom sektoru nego i u javnom, zato što raste brže od mogućnosti podizanja ukupnih plata“, rekao je Trivić.
On ne očekuje veliko povećanje najniže plate, jer su već pređene granice normalnog, ali smatra da Ministarstvo finansija Republike Srpske ima dovoljno stručnog kadra da napravi matematiku i izračuna koliko bi to moglo iznositi objektivno.
„Najniža plata ne bi trebalo da bude stvar pogađanja, nego stvar matematike, odnosno ekonomije“, poručio je Trivić.
Govoreći o najavama povećanja cijene pekarskih proizvoda za pet odsto, Trivić je rekao da se pekari suočavaju sa velikim problemima.
„Loše finansijsko stanje iz prethodnog perioda uzrokovano je poskupljenjima sirovina, rastom plata, a imamo i najavu povećanja cijena struje. Sve to će se odraziti na cijene hljeba“, rekao je Trivić.
Banjaluka.com