Javne kuhinje na izdisaju, a gladnih sve više

13.11.2022. - Društvo

Od poskupljenja osnovnih životnih namirnica pa do povećanja broja korisnika, javnim kuhinjama u Srpskoj su potrebna dodatna sredstva da se sačuvaju jer za veliki broj građana su jedini način preživljavanja.

 

 

Kako je za “Nezavisne novine” kazao Miroslav Subašić, predsjednik UG “Mozaik prijateljstva” iz Banjaluke, dnevno spreme i do 700 obroka.

“Više od 1.400 ljudi nam se obrati za pomoć, a vikendom pravimo oko 1.000 obroka”, kazao je Subašić.

Kako kaže, danas je opstanak veoma težak, te što je stanje u društvu gore, njihova kuhinja je sve punija.

“Iako nije lako, snalazimo se. Svaki dan kao da se neko čudo desi”, kazao je on i dodao da ne bi mogli opstati da nemaju pomoć dobrih ljudi, a kako kaže, skoro su dobili i vozilo.

Željkica Ilić, predsjednica Gradske organizacije Crvenog krsta Banjaluka, kazala je da, iako je broj korisnika njihove javne kuhinje fiksan, u trenutnoj situaciji i sa sredstvima s kojim raspolažu teško će moći da obezbijede isti broj obroka.

“Cijene svaki dan idu gore. Sredstva će morati biti veća kako bismo mogli pokriti obroke kao i dosad”, kazala je Ilićeva za “Nezavisne”.

Objasnila je da na početku svake godine potpišu ugovor kojim definišu sredstva i broj korisnika, koji trenutno stoji na 440.

Udruženje građana “Hljeb života” iz Prijedora ima javnu kuhinju koja hrani 150 korisnika, a kuhinja radi već 11 godina.

“Mi smo na početku godine definisali cijenu obroka koju finansira međunarodna organizacija i Gradska uprava, ali zbog poskupljenja to je nemoguće isfinansirati do kraja”, kazali su iz ovog udruženja.

Prema njihovim riječima, ne bi mogli opstati bez pomoći Vlade Republike Srpske, od koje su dobili novčanu pomoć i pomoć u robnim rezervama.

Muslimansko dobrotvorno društvo “Merhamet” javne kuhinje ima u više gradova, među kojima su Banjaluka, Kozarska Dubica i Novi Grad, a kako je kazao predsjednik ovog društva Jasmin Spahić, situacija u svim javnim kuhinjama je manje-više ista.

“Pripremamo oko 420 obroka svaki dan za socijalno ugroženo stanovništvo u ovim gradovima i opštinama, a sve naše javne kuhinje su dobile još 50 novih korisnika”, kazao je Spahić za “Nezavisne”.

Prema njegovim riječima, situacija je ove godine dodatno otežana jer se njihovo društvo dobrim dijelom finansira od donacija bh. građana koji žive u inostranstvu, a s obzirom na to da ove godine nisu dolazili na godišnje odmore, manji su im bili i prilozi.

“Tu smo uskraćeni za 30 odsto sredstava koje smo očekivali”, kazao je on. Dodao je da svakim danom imaju sve više korisnika, a sve to otežava rad javnih kuhinja, posebno kada je u pitanju nabavka osnovnih životnih namirnica.

“Dostavljamo hranu na kućnu adresu za oko 100 naših korisnika, a zbog poskupljenja goriva i ovo je znatno teže”, kazao je on.

Što se tiče donacija društva, kaže da se često prijavljuju na javne pozive za jednokratnu pomoć, ali da bi mogli da obezbjeđuju dovoljan broj obroka, potrebno im je oko 120.000 KM godišnje.

“Ove godine smo imali značajnu pomoć od Vlade Republike Srpske kada smo po korisniku dobili 100 KM, te smo tako obezbijedili kruh za sve naše kuhinje”, kaže Spahić.

Apeluje na Vladu RS da planira više sredstava, naročito sada pred zimsku sezonu, kada moraju računati i troškove ogreva.

“Moramo da sačuvamo ove kuhinje koje imamo, jer imamo veliki broj građana koji nemaju alternativu”, zaključuje Spahić.

Naime, podsjećamo da su neke javne kuhinje pred zatvaranjem, kao što je javna kuhinja u Ljubiji, kod Prijedora, koja zbog povećanja broja korisnika nema dovoljno da nahrani sva gladna usta.

Kako su kazali, sve su veće potrebe i dosta je mještana koji ne mogu da dobiju obrok jer je ograničen broj.

 

izvor:Nezavisne/FOTO:Nezavisne