Posjedovanje zimske opreme od juče je i zvanično obavezno, a zbog drastičnog poskupljenja zimskih guma, koje su ove godine i do 40 odsto skuplje nego lani, ovih dana odlučuju se tek rijetki, a mnogi će kupiti polovne.
Sagovornici za „Novosti“ kažu da je poskupljenje ove godine izazvalo ponajviše to što industrija guma važne dodatne sirovine kao što su čađa i sintetička guma uglavnom uvozi iz Rusije i Ukrajine.
Trgovci kažu da su najviše poskupjele niskobudžetne gume, i do 30 i 40 odsto, kao na primjer guma „sava“, dok su premijum gume poskupjele do 20 odsto, što je smanjilo razliku između niže kvalitetnih i visokokvalitetnih pneumatika.
Ističu da prosječna cijena gume „15-ce“, koju ljudi najčešće koriste, iznosi od 115 KM do 135 KM, „16-ce“ idu od 120 KM pa do 190 KM, zavisno od prozvođača. Najskuplja guma je „kontinental“, koja košta 191 KM.
Ovo poskupljenje građani nisu toliko spremno dočekali. Maja Ilić iz Doboja govori da se ovome nije nadala.
“Kada sam otišla da kupim gume, bila sam neprijatno iznenađena, prošli put kada sam kupovala gume, jedna je koštala 70 KM, ovome se nisam nadala”,kaže sagovornica iz Doboja.
Nemanja Vojić iz Mrkonjić Grada smatra da će to negativno uticati na budžet građana.
“Samo poskupljenje najviše će uticati na sigurnost u saobraćaju”, govori Vojić.
Jovan Vasilić, predjsednik Udruženja potrošača „Zvono“ iz Bijeljine, kaže da će povećanje cijena sigurno dovesti do toga da će mnogi odustati od kupovine novih guma i uzeti polovne, koje mogu poslužiti neko vrijeme.
“Tada je s obzirom na sigurnost tih guma i bezbjednost u saobraćaju ugrožena, a kako se od 1. novembra mora ispoštovati zakonska obaveza promene guma, mnogi će ipak zadržati i ljetnje, uz korišćenje lanaca ako bude trebalo”, ističe Vasilić.
Prvenstveno se to odnosi na nabavku odgovarajućih pneumatika jer od njihovog kvaliteta zavisi kvalitet upravljanja vozilom – kaže Petrović.
USLUGE u servisima su takođe poskupjele, pa tako serviseri iz Banjaluke kažu da su cene otišle od 10 pa do 30 odsto jer su same cijene dijelova skočile, dok je cena antifriza otišla otprilike dvije-tri marke po litru.
Iz dobojskog servisa ističu da su akumulatori poskupjeli oko 30 odsto u odnosu na prošlu godinu, tako da se cijene kreću od 140 do 150 KM.
Izvor:Večernjenovosti/Foto: Printskrin/Jutjub