Osnovni sud u Bijeljini bilježi impresivne rezultate rada kada je riječ o trajanju predmeta – u prosjeku krivični predmet traje 89 dana, prekršajni 78, parnični 156, vanparnični 110, a izvršni predmeti 177 dana, rekao je danas predsjednik ovog suda Aid Hanušić.
Hanušić je rekao da je ranije jedan izvršni predmet u prosjeku trajao i duže od 600 dana, ali da i sada ima predmeta koji traju i 10 godina, zbog specifičnih okolnosti.
Sumirajući devetomjesečni rad suda, Hanušić je rekao da je broj komunalnih predmeta, kojih ima 103.000, smanjen za 3,54 odsto, a plan je bio da se za cijelu godinu taj broj smanji za tri odsto.
On je naveo da je evidentiran i veliki priliv prekršajnih predmeta i da je, umjesto planiranih tri odsto, njihov broj smanjen za 34 odsto.
Hanušić je naglasio da se kod pojave novih vidova kriminala susreću sa problemima zbog nepostojanja zakonske osnove, navodeći primjer govora mržnje, koji se sada većinom svodi na parnična suđenja za klevetu.
Kao dobar primjer je naveo rad u slučajevima zloupotrebe prema maloljetnicima, uključujući i dječiju pornografiju, gdje sudovi mogu da sude jer je ta oblast usaglašena krivičnim zakonima.
Prema riječima Hanušića, desetak ovakvih predmeta je bilo na ovom sudu tokom posljednje dvije do tri godine i svi su, osim jednog, bili osuđujući.
Kao roditelj troje djece, on je ocijenio da je kaznena politika u tim predmetima blaga, s obzirom na to da su izrečene kazne većinom bile od uslovne osude, novčane kazne, do jedne do dvije godine zatvora.
Hanušić je, na konferenciji za novinare povodom Evropskog dana pravde, rekao da je u Osnovnom sudu održan okrugli sto o vansudskom poravnanju, te najavio održavanje Sedmice sudskih poravnanja od 7. do 18. novembra, a za narednu godine i održavanje otvorenog dana u sudu za građane, s ciljem jačanja transparentnosti rada ove pravosudne institucije.
“S tim ciljem u Osnovnom sudu u Bijeljini osnovana je pres-služba, a od marta imamo i `Fejsbuk` stranicu, kako bi olakšali i ojačali saradnju suda sa medijima i građanima”, napomenuo je Hanušić.
Sudija LJubiša Mićić rekao je novinarima da su sudska poravnanja bitna jer doprinose unapređenju sudske efikasnosti, izbjegavaju se dugotrajni postupci, smanjuju troškovi, a odnosi između stranaka ostanu sačuvani.
On je dodao da su najpogodniji za poravnanje sporovi novčane vrijednosti do 5.000 KM, radni sporovi, sporovi oko izdržavanja maloljetne djece, ali i privredni sporovi.
Sudija Nebojša Purić, koji je angažovan na izvršnom referatu, rekao je da su poravnanja rijetka u ovoj oblasti, ali su se dešavala u praksi, uglavnom u predmetima diobe nepokretnosti ili u slučaju otplate duga za kredit u ratama, kako je dogovoreno.
Prošle godine u Osnovnom sudu u Bijeljini zaključeno je 189 sudskih poravnanja.
Izvor:Srna