Jeftino ko prodaje,a skupo ko kupuje

07.10.2022. - Poljoprivreda

Bijeljinska Zelena pijaca bila je domaćin 4.”Karavana zimnice” i bazara rukotvorina, a oko 20 izlagača sa područja Semberije danas su predstavili svoje proizvode slatkog i slanog programa, pripremanih po starim tradiconalnim receptima naših baka.

 

Vrijeme je kada domovi mirišu na jesen.Kada miris pečenih paprika i džemova od šljiva vraća u djetinjstvo, a u seoskim područjima gotovo da nema domaćinstva na čijem se šporetu ne krčka ajvar ili slatko.Danas, brz način života gotovo da je potisnuo tu tradiciju.

Tržišna utakmica teška

Ljiljana Lazić već petu deceniju na svom imanju proizvodi povrće i voće.Prodaju, priča nam, obavlja na Zelenoj pijaci,ali u vrijeme kada uvoz preplavi domaće tržište, jako je teško prodati.

U proizvodnji zimnice i prodaji gotovih proizvoda kaže da uspije nešto i da zaradi.

” Mlade domaćice danas rijeđe pripremaju zimnicu.Uglavnom zauzete radom u firmi, ili oko djece, teško da imaju vremena.Tako da često od mene traže da im sve pripremim. Zahtjevan je ovo posao,ali ja ga volim.Na svom imanju uzgajam papriku,paradajz, krastavac, luk, patlidžan,kupus.Tako da u jesen pravim zimnicu i prodajem na kućnom pragu”, priča nam Ljiljana Lazić.

Očuvanje tradicije i promocija domaće kuhinje

Zdrava,domaća hrana, pripremljena na tradicionalan način ,promovisana je na ovogodišnjem “karavanu zimnice”,manifestaciji čiji je prevashodni cilj očuvanje tradicije, promocija domaće kuhinje i podizanja svijesti potrošača o značaju kupovine domaćih prozvoda.

“Bijeljina i Semberija su jedan bogat poljoprivredni kraj, što se svakodnevno vidi i po bogatom asortimanu koji nudi bijeljinska Zelena pijaca, a onaj ko nije u prilici da priprema zimnicu svakako može da dođe i kupi ono što se danas i sutra nudi na bazaru”,kaže Helena Stojić rukovodilac službe pijačnih usluga u Bijeljini

Poskupljenje proizvodnje a smanjen rod zbog loših vremenskih uslova ,doveo je i do poskupljenja na tržnicama,te je tradicija pripreme zimnice mnogima postala luksuz.Proizvođači kažu da su ove godine morali podići cijene svojih gotovih proizvoda i do 50%

“Repromaterijal za proizvodnju je poskupio.Šećer je 2,40 KM, šljiva je ove godine 2 KM/kg,a o ambalaži da ne pričam, nju je teško nabaviti a i cijena joj je duplo skuplja nego prošle godine .Tako da smo i mi morali podići cijene. Pekmez je ove godine duplo skuplji, u odnosu na prošlu godinu”, kaže nam Ljiljana Lazić.

Mira Korajčević iz Janje kaže da najviše posla zahtjeva priprema ajvara. Cijena koja je kupcima visoka, čak ne može pokriti ni troškove ulaganja.

“A o trudu da i ne pričam.Potrebno je paprike očistiti, ispeći, oljuštiti.A potom priprema,mljevenje. Jako puno vremena oduzima. Cijena je ove godine, zbog poskupljenja energenata ali i imputa u proizvodnji, povećana.Tegla ajvara ove je godine 13 KM, prošle godine je bila 10 KM “,kaže Korajčević

I prema riječima građana ,ovogodišnja bogata ponuda povrća i voća,nije ,kažu, “za svačiji džep” .Ispostavlja se, kaže nam Slavenko Petković koga smo zatekli na gradskoj Zelenoj pijaci, da će ove godine odustati od pripreme zimnice.

“Lakše mi je kupiti teglu pekmeza.Jer dok ja kupim šljive, očistim,skuham džem, tu su još i troškovi stuje i vode,jednostavnije je da kupim od ovih vrijednih domaćica”,kaže Petković.

 

Usled ovogodišnje suše i ponuda je slabija, što je još jedan razlog visokih cijena. Oni koji se ,ipak, odluče zimnicu pripremati u vlastitom domu ove će godine morati  izdvojiti 30 % više sredstava .Zato,kažu posjetioci, “kada znate da je u pitanju domaći proizvod, pripreman po staroj recepturi  i još kada sve to neko uradi umjesto vas, prilika je da jedete zdravo i kvalitetno ”

 

 

Bijeljina.com