Požari na mostarskoj deponiji Uborak stavljeni su pod kontrolu, međutim Mostar se suočava s novim problemom, tj. nemogućnošću odvoza oko 120 tona miješanog komunalnog otpada koji se na dnevnom nivou stvara u gradu.
Sve se dešava, kako je rekao Mario Kordić, gradonačelnik Mostara, zbog blokade lokacije za pretovar u Vrapčićima.
“Pokušavamo stalno riješiti jednu te istu temu, a to je odvoz miješanog komunalnog otpada koji nastaje u Mostaru svaki dan, a riječ je otprilike o 120 tona. Trenutno nemamo uvjete za odvoz jer je blokirano mjesto za pretovar”, ističe Kordić.
Inače, lokacija na prostoru betonskog bazena u Vrapčićima određena je kao privremeno rješenje za pretovar otpada nakon što je prije tri dana izbio veliki požar na odlagalištu Uborak, zbog kojeg je ova deponija trenutno van funkcije.
A prikupljeni otpad se na betonskom bazenu trebao pretovariti i odvoziti na alternativne deponije u drugim gradovima, no mještani okolnih naselja ne dopuštaju prolaz kaminima.
Kordić je kazao da se intenzivno radi na rješavanju ovog problema i da se razmatraju alternativne lokacije i privatne hale odgovarajućih dimenzija. On je uputio molbu stanovnicima sjevernog dijela grada koji blokiraju lokaciju za pretovar u Vrapčićima.
“Zamolba stanovnicima sjevernog dijela grada koji blokiraju prvu lokaciju je da dopuste pretovar otpada kako bismo ga poslali na deponije koje čekaju. Važno je da smo u ovoj katastrofi na istoj strani”, poručio je on.
Osvrnuo se i na rješenje Mirsade Gološ, okolišne inspektorke Ministarstva trgovine, turizma i zaštite okoliša Hercegovačko-neretvanskog kantona, koja je zabranila dalji dovoz, odlaganje i pretovar komunalnog otpada kod Vrapčića.
“Inspektorica koja je donijela to rješenje nije nadležna da donosi bilo kakva rješenja zbog proglašene izvanredne situacije. Opet, iz pristojnosti smo obavijestili inspektoricu da povuče rješenje kako Grad ne bi morao dizati kaznene prijave zbog zloupotrebe položaja i ovlasti”, kazao je Kordić.
Upozorio je i na ogromne finansijske reperkusije, ističući da će odvoz otpada na druga odlagališta na dnevnoj bazi koštati oko 22.000 KM.
O situaciji na odlagalištu govorio je i Petar Jurić, komandant Profesionalne vatrogasne postrojbe (PVP) Mostar.
“Cijelu noć (sa srijede na četvrtak) vatrogasci su nakon ugašenog požara ostali dežurati. Ogromne su naslage koje su gorjele. Mi smo tu, ako se eventualno pojavi plamen, da ga ugasimo. Ekipe su na terenu i odmah se reagira. Izdimljavanje je primjetno i to će trajati dok se ne završi zatrpavanje koje je u tijeku. To je jedini način eliminacije dima i gašenja požara”, rekao je Jurić.
Podsjetimo, požar na deponiji Uborak izbio je u ponedjeljak, 22. juna, te je stavljen pod kontrolu zatrpavanjem deponije zemljom, no ponovo se rasplamsao u utorak ujutru, i to na odlagalištu starih guma, koji se nalazi tik uz deponiju.