Na imanjima širom Semberije počela je žetva pšenice. Prema ocjenama stručnjaka, stanje usjeva je dobro, a ukoliko vremenske prilike ostanu povoljne do kraja žetve, očekuju se dobri prinosi i kvalitetno zrno. Ipak, poljoprivrednici i dalje čekaju najvažniju informaciju – kolika će biti otkupna cijena.
Na sastanku ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, Anđelke Kuzmić, sa otkupljivačima pšenice, zaključeno je da u Republici Srpskoj postoji dovoljno skladišnih kapaciteta za prihvat ovogodišnjeg roda, što će biti besplatno u periodu od mjesec dana od prijema robe. Besplatno lagerovanje, proizvođačima će omogućiti dodatno vrijeme za donošenje odluke o prodaji.
Zvuk kombajna na ravnicama Semberije – počela je žetva pšenice, najzastupljnije ratarske kulture u Semberiji, koja je zasijana na više od 19.000 hektara. Prvi prinosi – od pet do šest tona po hektaru, što proizvođači ocjenjuju kao solidan rezultat. Sa žetvom je krenuo i Branimir Andrić.
“Radimo evo jednu sortu koja je prosječna i mislim da će prinos biti negjde u granicama višegodišnjeg prosjeka, ako ne nešto malo iznad i to je nešto što je za početak, još je rano davati konačne prognoze koliko će to na kraju biti”, rekao je Branimir Andrić, poljoprivredni proizvođač.
Veće prinose ostvariće ratari koji su više uložili u agrotehničke mjere. Za bolji prinos i kvalitet, stručnjaci savjetuju – treba povesti računa o izboru sortimenata.
“Preporučujem svim poljoprivrednim proizvođačima da im ne bude teško, da dođu u naše ogledno polje u Novom Selu, jer svake godine sa Ministarstvom poljoprivrede trudimo se da olakšamo poljoprivrednicima u tom smislu da mogu da vide konkretno uz identičnu primijenjenu agrotehniku kako se ponašaju različite sorte”, kaže Dražen Јović, agronom, PD “Semberija“.
“Savjetujem i svim proizvođačima, moraju ići na proizvodnju kvalitetnijih pšenica, da bi mogli prodat po skupljoj cijeni, znači tu se moraju primjenjivat sve moguće agrotehničke mjere i sve ostalo, da bi ta pšenica zadovoljila mlinarski kvalitet”, naveo je Goran Mitrović,vlasnik poljoprivredne kompanije.
Na sastanku sa resornim ministrom, otkupljivači i prerađivači iskazali su spremnost da otkupe sve ponuđene količine tržišnih viškova. O cijeni pšenice, za sada je nerealno govoriti, istakla je ministar Anđelka Kuzmić.
“Ono što je negdje i najvažnije i što je bio zahtjev naših proizvođača, da će cijena se formirati naravno na tržišnim principima, uz uvažavanje kretanja cijena u regionu i dodatnih troškova transporta, koje bi prerađivači imali u slučaju nabavke pšenice sa drugih tržišta”, rekla je Anđelka Kuzmić, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske.
Dok kombajni skidaju prve otkose, ratari se nadaju da će, osim dobrog roda, ove godine dobiti i zadovoljavajuću otkupnu cijenu za trud i ulaganje.