U Bijeljini projekcija dokumentarnog filma “Djeca Bradine” 29. juna

23.06.2026. - Najave

Udruženje Hercegovaca “Jovan Dučić” iz Bijeljine organizuje projekciju dokumentarnog filma “Djeca Bradine”, autora Stevana Salatića, koja će biti održana 29. juna u 20.00 časova u velikoj sali Centra za kulturu “Semberija” u Bijeljini.

Ovo filmsko ostvarenje svjedoči o potresnim sudbinama i stradanjima Srba tokom 1992.godine u selu Bradina na području opštine Konjic.

Film “Djeca Bradine” govori o djeci bez djetinjstva, selu kojeg više nema i ljudima koji više nikada neće ući u kuće u kojima su se rodili. U filmu tadašnja djeca ovog sela svjedoče o potresnim sudbinama i stradanjima u Bradini 1992. godine.

Autor Stevan Salatić kaže da je film podijeljen u tri segmenta. Prvi je ispovijest djece koja su prvi put smogla snage da izađu pred kamere i ispričaju svoju priču.

Film nosi jednu posebo emotivnu i mračnu crtu koja govori o njihovim sudbinama.

Na kraju filma ipak provejava jedan tračak svijetlosti, sva ta djeca na različitim krajevima daleko od svoje Bradine nastavili su svoje živote i danas su odrasli ljudi koji čuvaju sjećanje na stradanje u Bradini.Kroz ispovijest dva ratna ljekara dio filma posvećen je dešavanjima u logoru Čelebići.

Oni govore o strahotama kojim su svjedočili i sta su morali da liječe u logoru Čelebići. U zadnjoj dekadi 20.vijeka novi Jasenovac je vaskrsao u vidu logora Čelebići, kaže Salatić.

Treći dio filma govori o proboju preživjelih iz Bradine.

Preživjeli muškarci u dva napada jedno vrijeme su se krili u šumama da bi pokušalo svoj suludi proboj preko planina Prenj, Bjelašnica i Igman da bi nakon sedam dana proboja stigli na teritoriju pod kontrolom Vojske Republike Srpske, pojašnjava autor filma.

O tome kako danas Bradina izgleda najbolje govori citat sagovornice iz Salatićevog filma.

“Bradina je danas samo jedno mjesto na putu ka moru, koje tek tako prođeš i ne znaš da je tu iko živio. Tek kada uđeš prema crkvi i vidiš onu ploču sa 88 imena stradalih Bradinjaka shvatiš da je tu itekako bilo života”.

Prema popisu stanovništva iz 1991.godine u Bradini je živjelo oko 650 Srba.

Film donosi potresnu priču o stradanju srpskog stanovništva u Bradini, režiju filma potpisuje Stevan Salatić, direktor fotografije je Nebojša Tovarišić, dok muziku potpisuje Marko Maksimović.

Film je već privukao pažnju javnosti i dobio posebno priznanje na festivalu “IFF First Frame East Sarajevo”.

Organizatori pozivaju građane Bijeljine i regije da prisustvuju projekciji i odaju počast stradalima, te zajedno sačuvaju kulturu sjećanja i istinu o događajima koji su obilježili jedno teško vrijeme.

Izvor: Desavanja u Bijeljini