Zbog neadekvatne kontrole nad eksploatacijom šljunka u slivu rijeka Bosne i Drine direktno je ugroženo više od 300.000 stanovnika Doboja, Modriče, Vukosavlja, Šamca, Bijeljine i Zvornika, u kojima su se organizovale neformalne grupe građana koje žele da ukažu na veliki društveni problem, izjavio je danas u Bijeljini Dušan Aćimović iz Zvornika, predstavnik neformalne grupe građana “Stop nelegalnoj eksploataciji šljunka na rijeci Drini”.
“U maju ove godine obilježili smo osam godina od katastrofalnih poplava koje su nas zadesile 2014. godine, u kojima je život izgubilo četrnaest osoba iz ovih lokalnih zajednica, a jedan od uzroka poplava bila je i neadekvatna eksploatacija šljunka. Mi godinama ukazujemo na nelegalnu eksploataciju šljunka iz riječnih korita i na posljedice takvih aktivnosti. U pitanju je devastacija priobalnog područja i velikih površina poljoprivrednog zemljišta u slivovima rijeka. Dolazi i do nekontrolisanog izlivanja Drine, što se posebno odrazilo u 2010. i 2014. godini.
Na devastiranom zemljištu često nastaju i nove divlje deponije čvrstog otpada. Posljedice eksploatacije šljunka su višestruko štetne po nabrojane lokalne zajednice. Koncesioni ugovori za eksploataciju šljunka ne podrazumijevaju kopanje i urušavanje poljoprivrednog zemljišta, već se isključivo odnose na dobijanje saglasnosti za čišćenje riječnih korita. Mi na sve strane vidimo samo devastaciju poljoprivrednog zemljišta, tako da i koncesioni ugovori nekima samo služe kao paravan za nastavak nelegalnih radnji u ovoj oblasti”, kaže Aćimović, ističući da su građani u početku bili skeptični, ali da su vremenom shvatili razmjere posljedica koje nastaju nelegalnom eksploatacijom šljunka.
“Uspjeli smo različitim sadržajima da animiramo građane, tako da danas sve više građana i predstavnika institucija ukazuju na značaj ovog problema, kaže Aćimović, ističući da inspekcijski organi sve češće izlaze na teren i kontrolišu stanje na ovim područjima.
Aktivisti neformalnih grupa smatraju da se predstavnici lokalnih samouprava moraju intenzivnije uključiti u aktivnosti na uređenju vodotoka rijeka Drine i Bosne.
Bijeljina.com